2018/01/28 100-lecie posługi sióstr sercanek w Słomnikach - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści

Menu główne:

2018/01/28 100-lecie posługi sióstr sercanek w Słomnikach

W Parafii pw. Bożego Ciała w Słomnikach siostry sercanki posługują od stu lat. 28 stycznia 2018 r. uroczystości dziękczynnej za dary Bożego Serca otrzymane w ciągu minionego wieku przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski.

Do koncelebry dołączyli: ks. prał. Tomasz Rusiecki, dyrektor Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Diecezji Kieleckiej, ks. kan. Stanisław Włosowicz, proboszcz Parafii Bożego Ciała w Słomnikach,  ks. dr Władysław Sowa z Kielc, księża pochodzący ze słomnickiej parafii: ks. prof. dr hab. Jan Józef Janicki, ks. kan. Piotr Motyka, proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, ks. Jacek Klanowski, proboszcz Parafii  pw. św. Wojciecha BM w  Łanach Wielkich, ks. Grzegorz Przybylski, proboszcz Parafii pw. MB Częstochowskiej w Kaczynie oraz ks. Tadeusz Lalewicz, proboszcz  Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Rykoszynie, a także ks. Adam Dziadek i ks. Marcin Jastrząb, księża wikariusze posługujący obecnie w Słomnikach.

Jubileuszowa uroczystość zgromadziła liczne grono sióstr sercanek. W obchodach 100-lecia uczestniczyły: m. gen. Olga Podsadnia wraz z siostrami z zarządu generalnego, m. prow. Auxilia Felisiak z siostrami z zarządu prowincjalnego), oraz  siostry z Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, Lublina, Przemyśla, Kielc i Spytkowic, które posługiwały w parafii w Słomnikach).

Na zaproszenie do wspólnego przeżywania jubileuszu odpowiedzieli również: Burmistrz Miasta Słomniki  p. Paweł Knafel, Wiceburmistrz p. Michał Chwastek, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Grzegorz Płażek, przedstawiciele Rady Miejskiej, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Agata Skrzypczyk, zastępca Dyrektora  ZSO p. Anna Lepiarczyk  i Dyrektor Przedszkola Samorządowego p. Małgorzata Wojasińska.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej s. Jadwiga Kupczewska przedstawiła rys historyczny pobytu sióstr w słomnickiej parafii i zaprezentowała archiwalne zdjęcia upamiętniające ich ofiarną posługę wobec mieszkańców miasta.

W homilii wygłoszonej podczas uroczystej sumy ks. bp. Jan Piotrowski podziękował siostrom za ich obecność i wkład w budowanie duchowego dziedzictwa diecezji kieleckiej, zarówno poprzez pracę w Słomnikach, jak również w Kielcach, Pińczowie i Włoszczowie. Podkreślił również, że obecność osób konsekrowanych w świecie oraz ich posługa wobec najbardziej potrzebujących jest  nieocenionym darem dla Kościoła. Przypomniał, że właśnie ta misja sióstr sercanek wobec dziewcząt, chorych i dzieci jest wypełnieniem charyzmatu wyznaczonego niegdyś przez założyciela sercańskiej rodziny zakonnej św. Józefa Sebastiana Pelczara.


W procesji z darami siostry poniosły Pismo Święte, ornat z wizerunkiem Serca Bożego, przeznaczony na misje, zapaloną świecę, serce z czerwonych róż na znak wdzięczności Bogu za łaski otrzymane w ciągu minionego wieku oraz wino i chleb wyrażające radości i trudy codziennej posługi sióstr w Słomnikach.
kkk

Po odśpiewaniu Te Deum siostry tworzące obecnie słomnicką wspólnotę: s. p. Jolanta Koźlak, s. Zofia Burnos i s. Aleksandra Klimczak złożyły na ręce Księdza Biskupa kwiaty oraz wyraziły słowa podziękowania za obecność, modlitwę i pasterskie błogosławieństwo. Siostra Przełożona podziękowała również kapłanom, siostrom i wszystkim parafianom, którzy przyczynili sie do upiększenia jubileuszowej uroczystości.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta, który w imieniu władz samorządowych i mieszkańców Słomnik wyraził siostrom wdzięczność za wkład w rozwój lokalnej społeczności oraz trud nauczania dzieci i młodzieży oraz posługę w parafii.

Słowa uznania wobec Matki Generalnej i sióstr popłynęły również z ust Dyrektor ZSO, a także młodzieży i dzieci przedszkolnych, które wręczyły wszystkim zgromadzonym w świątyni siostrom kwiaty i własnoręcznie przygotowane upominki.

Zwieńczeniem podziękowań było krótkie wystąpienie m. gen. Olgi Podsadniej, która swoje przemówienie rozpoczęła słowami św. Józefa Sebastiana Pelczara:

Za każdy dar bądź wdzięczny, a większego staniesz sie godny, bo wdzięczność z otrzymane łaski jest modlitwą o nowe.

Nawiązując do posługi sióstr w tym miejscu, Matka Generalna podkreśliła ofiarność wielu pokoleń sercanek, które służyły Bożemu Sercu oraz członkom słomnickiej parafii w duchu ewangelicznej miłości. Podziękowała również kapłanom i wszystkim mieszkańcom Słomnik za świadectwo wiary i troskę o duchowy rozwój Kościoła lokalnego.

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Jan Piotrowski udzielił wiernym pasterskiego błogosławieństwa. Po rozesłaniu wszyscy zebrani wraz z sercańskim chórem uczcili śpiewem Najświętsze Serce Jezusowe oraz św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Matkę Klarę Szczęsną.

foto © Małgorzata Klich:
foto © siostry sercanki:
copyright @ siostry sercanki 2017
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego