Brody - Oficjalna strona sióstr sercanek

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne:

Brody

Kontakt:

Dom zgromadzenia
вул. Веста 28
80600 БРОДИ                            
УКРАЇНА
e-mail: sercanki.brody@gmail.com
tel. 0038 0326 626 004

Pracę w Brodach, w archidiecezji lwowskiej, przy parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Służebnice Najśw. Serca Jezusowego rozpoczęły na zaproszenie miejscowego proboszcza ks. Anatola Szpaka.

Początki naszej placówki w Brodach nie były łatwe, ale siostrom towarzyszyło przekonanie o celowości podjętej tu pracy, jako kontynuacji trudów i poświęceń, jakie nasze siostry podjęły od roku 1908 poprzez posługę w miejscowym szpitalu. Okres komunizmu pozostawił w dziedzinie ducha ogromne spustoszenie, co dla sióstr było nowym motywem, by przez obecność i sercańską posługę nieść w tym zlaicyzowanym środowisku, świadectwo życia z Bogiem i dla Boga.

Dnia l września 2000 roku, po przeszło 55 latach do Brodów przybyły pierwsze dwie siostry. Zamieszkały najpierw w domu prywatnym a następnie przeprowadziły się do wynajętego mieszkania. Rozpoczęły katechezę dla dorosłych w języku polskim w Brodach i na wioskach, a siostra pielęgniarka przez krótki czas podjęła pracę w miejscowym szpitalu oraz katechizowała w języku ukraińskim w Brodach i w trzech wioskach.

Dzięki pomocy finansowej niemieckiej organizacji Kirche in not oraz Zgromadzenia został zakupiony w Brodach dom przy ul. Westa 28. Pierwsza Msza św. w nowym domu została odprawiona l grudnia 2000 r. Poświęcenie domu odbyło się 19 stycznia 2001 r. Z dniem l listopada 2001 r. własny dom zakonny Zgromadzenia w Brodach został erygowany pod patronatem św. Klary z Asyżu. Od l sierpnia 2002 r., decyzją Zarządu Generalnego Zgromadzenia, do Brodów został przeniesiony Dom Junioratu.

Swą posługę w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego siostry rozpoczęły od spotkań katechetycznych z dziećmi i młodzieżą, także w punktach dojazdowych: w Podkamieniu i Polikrowach, a w sobotę i niedzielę w wiosce Łopatyń. Siostry podjęły też troskę o szaty liturgiczne i wystrój ołtarza przygotowując okolicznościowe dekoracje. Początkowo Msze św. i nabożeństwa w parafii Brody odbywały się w kaplicy tymczasowo wybudowanej. Obok kaplicy trwała budowa nowego kościoła, ponieważ istniejący kościół parafii rzymsko-katolickiej w Brodach został przekazany przez miejscowe władze parafii grecko-katolickiej.

Od początku swego pobytu w Brodach siostry niosły pomoc Polakom mieszkającym na Kresach, w większości osobom starszym i samotnym. Siostry przygotowywały dla nich spotkania wigilijne ze śpiewem polskich kolęd i wspólną modlitwą. Dla młodszych utożsamiających się z korzeniami polskimi prowadziły też lekcje języka polskiego. Pamiętały o zmarłych, troszcząc się o ich groby na miejscowym cmentarzu. Z czasem nawiązała się współpraca sióstr z Kołem Przyjaciół Brodów - przedwojennych mieszkańców tego kresowego miasta, obecnie mieszkających w różnych miastach Polski i poza jej granicami. Brodzianie nawiązali kontakt z polskimi rodzinami żyjącymi na brodzkiej ziemi, podejmowali starania o odzyskanie kościoła katolickiego, troszczyli się o cmentarze, a nade wszystko podejmowali starania by ocalić pamięć o Brodzianach zasłużonych dla polskości. Od roku 2006 organizowali wycieczki do Brodów i na Kresy Południowo-Wschodnie. Poza odwiedzaniem miejsc zapamiętanych z dzieciństwa, interesowali się życiem Polaków mieszkających dziś w Brodach, niosąc im pomoc materialną.

W ramach posługi katechetycznej siostry organizują spotkania dla dziewcząt oraz wakacje z Bogiem dla dzieci i młodzieży.

Po przeprowadzonych remontach budynku, od stycznia 1013 r. zamieszkały w nim studentki - dziewczęta uczące się lub pracujące w mieście. Dom został nazwany "Bursą dla studentek im. M. Klary".

 
 
PRZYNALEŻNOŚĆ DO GENERALATU
KRAKÓW - DOM GENERALNY
ĆMIELÓW - Dom Modlitwy

Włochy
GENZANO di Roma
RZYM - Dom Polski
RZYM - Parafia św. Stanisława BM

Delegatura na Ukrainie
BRODY
LWÓW
NOWOGRAD WOŁYŃSKI
ROMANÓW
ZŁOCZÓW
PROWINCJA ŚW. JÓZEFA
RZESZÓW - PROWINCJA
BIECZ
BYSTRA
FRYSZTAK
JAŚLISKA
KAMESZNICA
KIELCE
KORCZYNA - Dom św. Józefa
KORCZYNA - "Emaus"
KRAKÓW - Dom Macierzysty
KRAKÓW - Bursa
KRAKÓW - Przedszkole
KRAKÓW - Kuria
PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI
CZĘSTOCHOWA - PROWINCJA
ŁASK
ŁÓDŹ
ŁÓDŹ - Szpital Bonifratrów
OSIEK WIELKI
PUCK
RADOMSKO
SŁUPCA
WARKA
WARSZAWA
WŁOCŁAWEK
WŁOSZCZOWA
WŁOSZCZOWA - DPS
ZALESIE GÓRNE
ZALESIE GÓRNE - Dom Opieki
PROWINCJA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
USA

CRESSON, PA - PROWINCJA
CRESSON, PA - Dom Opieki
MUNSTER, PA
SWEDESBURG, PA
WILMINGTON, DE

Jamajka
MAGGOTTY
PROWINCJA ŚW. MAŁGORZATY MARII ALACOQUE
Francja

FOUQUIERES-LES-BÉTHUNE - PROWINCJA
ISSY-LES-MOULINEAUX
NEUF MARCHÉ
PARAY LE MONIAL
PARYŻ

WICEPROWINCJA ŚW. FRANCISZKA
Boliwia

MONTERO - WICEPROWINCJA
COCHABAMBA
COCHABAMBA - sierociniec
LA PAZ
MONTERO
PUERTO RICO
VALLE de SACTA

Argentyna
BARILOCHE
copyright @ siostry sercanki 2014
PROWINCJA ŚW. JÓZEFA

LIPSKO
LUBLIN
ŁĘG TARNOWSKI
PIŃCZÓW
PIONKI
PRZEMYŚL
PRZEMYŚL - Dom Biskupów
RZESZÓW - Dom św. J.S. Pelczara
RZESZÓW - Dom Biskupów
SŁOMNIKI
SPYTKOWICE
ZAKOPANE

REFERAT POWOŁANIOWY SIÓSTR SERCANEK
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego