Czemu porywa nas przykład Twój, Franciszku? - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści

Menu główne:

Czemu porywa nas przykład Twój, Franciszku?

…oto idzie bosy, okryty worem, wyzuty ze wszystkiego, a jednak on opływa w pociechy, on bogatszy niż wszyscy królowie. Dlaczego? Bo ma Boga. Tak na tytułowe pytanie odpowiada Święty Józef Sebastian Pelczar, ukazując tym samym główny rys duchowości Biedaczyny z Asyżu. Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, przypadające 4 października, siostry sercanki od początku przeżywają jako jedną z głównych uroczystości patronalnych Zgromadzenia.

O franciszkańskich korzeniach Zgromadzenia świadczy m.in. wystrój kościoła Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie wzniesiony staraniem założycieli: św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Matki Klary. W bocznym ołtarzu świątyni znajduje się kopia obrazu hiszpańskiego artysty Bartolomé Murillo, wykonana przez Antoniego Zembaczyńskiego. Dzieło artysty można uznać za swego rodzaju interpretację Franciszkowego zawołania: Bóg mój i wszystko, to scena swoistego wyznania Chrystusowi miłości i przylgnięcia do Jego Boskiego Serca.

Warto przypomnieć, że 3 października 1884 roku ówczesny profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego ks. Pelczar został przyjęty do Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu w Krakowie przez miejscowego gwardiana, o. Tomasza Zakrzewskiego OFMConv i przyjął imię Franciszek.

Imię św. Klary z Asyżu przyjęła pierwsza sercanka i współzałożycielka Zgromadzenia Ludwika Szczęsna i starała się naśladować swą patronkę. Cela, w której mieszkała Matka Klara, - jak wspominają siostry - była urządzona skromnie, znajdowały się tu tylko konieczne sprzęty (...) Na ścianie trzy małe obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, Matki Bożej z Lourdes (...) i obraz św. Franciszka. Tak umeblowana cela nie posiadała żadnych makatek, obrusów, serwetek. Zdobiła je tylko woń franciszkańskiego ubóstwa.

W 1908 roku Matka Klara Szczęsna wystosowała do generała franciszkanów konwentualnych prośbę o przyłączenie Zgromadzenia do Pierwszego i Drugiego Zakonu św. Franciszka. Dekret afiliacji nosi datę 16 listopada 1908 roku.

copyright @ siostry sercanki 2017
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego