Data, miejsce beatyfikacji - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści

Menu główne:

Dnia 2 czerwca 1991 r. Jan Paweł II dokonał w Rzeszowie beatyfikacji bpa Józefa Sebastiana Pelczara podczas IV pielgrzymki do Polski.

O beatyfikacji Ojca Założyciela mówi s. Sebastiana Choroś, SŁNSJ:

Dla nas, Sióstr Sercanek beatyfikacja Ojca Założyciela była wydarzeniem oczekiwanym od wielu lat. Siostry, które osobiście znały bpa Pelczara dały o nim świadectwo przekazując je następnym pokoleniom sióstr. Beatyfikacja potwierdziła jego świętość. Zyskałyśmy orędownika u Boga, który jest dla nas kimś bliskim, bo duchowym ojcem i przewodnikiem na naszej sercańskiej drodze.

Owocem beatyfikacji był wzrost wiary i pobożności wśród wiernych, którzy prosili o jego wstawiennictwo oraz dziękowali za otrzymane łaski. Jedno z tych podziękowań dotyczyło otrzymanego cudu, który potem posłużył do kanonizacji bpa Pelczara. Po beatyfikacji powstało wiele prac naukowych na jego temat. Obrano go także patronem diecezji rzeszowskiej, powiatu korczyńskiego, wielu instytucji, parafii oraz placówek oświatowych na terenie Polski, a także na innych kontynentach. Liczne parafie i osoby indywidualne nadal proszą o jego relikwie.

Bł. J. S. Pelczar był bardzo aktywnym pasterzem, a jednocześnie człowiekiem kontemplacji. Świadkowie jego życia zaświadczają, że pomimo pracy naukowej na UJ oraz trosk pasterskich – był wierny modlitwie. Taki styl wymagał ogromnej samodyscypliny. Już jako kleryk i młody kapłan świadomie i konsekwentnie dążył do świętości. Biskup Pelczar był postrzegany jako pasterz wielkiego formatu, zatroskany o Kościół i losy Ojczyzny. Dla naszego pokolenia początku XXI wieku nadal aktualne jest jego przesłanie zawarte w dziele pt. Życie duchowe:

Żaden stan lub wiek nie jest przeszkodą do życia doskonałego. Bóg bowiem nie ma względu na rzeczy zewnętrzne, ale na duszę, a żąda tylko tyle, ile dać możemy.


Homilia w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej

W dzisiejszym uroczystym dniu Kościół przemyski, a w szczególności miasto Rzeszów staje wobec tajemnicy królestwa niebieskiego - tego królestwa, jakie Syn Boży, Jezus Chrystus, przekazał swoim apostołom i uczniom. Kościół, który pielgrzymuje poprzez tę podkarpacką ziemię, żyje nadzieją królestwa niebieskiego. W dniu dzisiejszym zaś raduje się w sposób szczególny, gdy wyniesienie na ołtarze błogosławionego Józefa Sebastiana odnawia i umacnia we wszystkich tę nadzieję. więcej


Słowo wygłoszone w czasie nawiedzenia kościoła sióstr sercanek
Kraków, 14 sierpnia 1991 r.

Drogie siostry sercanki, nie będzie przemówienia, będzie tylko błogosławieństwo. Wielkim błogosławieństwem jest dla was ten rok, w którym doczekałyście się na ołtarzach waszego założyciela. Jest błogosławieństwem nie tylko dla was, ale i dla Kościoła w Polsce. więcej
Przemówienie wygłoszone w czasie nawiedzenia katedry
Przemyśl, 2 czerwca 1991 r.

"Każdy (...) arcykapłan z ludzi wzięty, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga" (Hbr 5,1). Przychodzą na myśl - niejako samorzutnie - te słowa z Listu Apostoła, gdy znajdujemy się przy grobie błogosławionego Józefa Sebastiana Pelczara. Słowa te odnoszą się do każdego kapłana. W sposób szczególny odnoszą się one do tego kapłana, którego Kościół od dzisiaj czci jako błogosławionego. więcej

copyright @ siostry sercanki 2017
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego