Data, miejsce kanonizacji - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści

Menu główne:

Ojciec Święty Jan Paweł II 18 maja 2003 r., sprawował na placu św. Piotra Eucharystię, podczas której zaliczył w poczet świętych: bł. Józefa Sebastiana Pelczara (1842-1924) i bł. Urszulę Ledóchowską (1865-1939) oraz dwie Włoszki bł. Marię De Mattias (1805-1866) i bł. Wirginię Centurione Bracelll (1587-1651).

W uroczystości uczestniczyły rzesze pielgrzymów włoskich oraz ok. 20 tys. Polaków, którzy przybyli do Rzymu w narodowej pielgrzymce, zorganizowanej z okazji tej kanonizacji i 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego. Z pielgrzymami z Polski przybyło ponad 70 biskupów, kilkuset kapłanów, siostry sercanki i urszulanki oraz przedstawiciele władz państwowych.

Mszę św. z Papieżem koncelebrowali m.in. kardynałowie Franciszek Macharski i Marian Jaworski, arcybiskupi Stanisław Gądecki, Tadeusz Kondrusiewicz, Józef Kowalczyk, Józef Michalik i Edward Nowak, biskupi Kazimierz Górny, Tadeusz Pieronek i Wiktor Skworc.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Jose Saraiva Martins CMF odczytał krótkie życiorysy błogosławionych, a po odśpiewaniu przez wiernych Litanii do Wszystkich Świętych Papież wypowiedział po łacinie formułę kanonizacyjną. Słowa Ojca Świętego zgromadzeni przyjęli z wielką radością, dziękując mu długimi oklaskami za dar nowych świętych.

Obecnie relikwie Świętego spoczywają w katedrze przemyskiej, w kaplicy Fredrów. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 19 stycznia.


Homilia podczas Mszy św. kanonizacyjnej

Dewizą jego życia [ bp Pelczara] było zawołanie: "Wszystko dla Najświętszego Serca Jezusowego przez niepokalane ręce Najświętszej Maryi Panny". To ono kształtowało jego duchową sylwetkę, której charakterystycznym rysem jest zawierzenie siebie, całego życia i posługi Chrystusowi przez Maryję. Swoje oddanie Chrystusowi pojmował nade wszystko jako odpowiedź na Jego miłość, jaką zawarł i objawił w sakramencie Eucharystii. więcej

La Bohème
Kanonizacja bpa Pelczara
O św. Józefie Sebastianie, cz. I
00:00
O św. Józefie Sebastianie, cz. II
00:00
Wywiad z ówczesną przełożoną generalną sióstr sercanek, m. Szczęsną Niemiec, cz. I
00:00
Wywiad z ówczesną przełożoną generalną sióstr sercanek, m. Szczęsną Niemiec, cz. II
00:00
copyright @ siostry sercanki 2017
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego