Maggotty - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści

Menu główne:Sisters of the Sacred Heart
Holy Spirit Catholic Church
PO Box 22 Magotty
St. Elizabeth, JAMAICA, WI


001 876 963 9771


srclaremarie2@yahoo.com
Jamajka jest wyspą i państwem na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej. Jej największą atrakcję turystyczną jest tropikalny, ciepły klimat. Nie występują tam pory roku – lato i zima niewiele się różnią, a średnia roczna temperatura wynosi ok. 29°C.

Wyspę pierwotnie zamieszkiwali Indianie z plemienia Taino i Arawak, którzy przybyli tu z  około 2500 lat temu i nazwali ją "Xaymaca", czyli kraina wody i drewna. W XV w. Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba i rozpoczęła się epoka kolonizatorów, którzy wykorzystywali miejscowych Indian do pracy przy uprawie trzciny cukrowej na plantacjach. Wycieńczeni niewolniczą pracą i chorobami Indianie masowo umierali. Gdy zabrakło rąk do pracy Hiszpanie zaczęli sprowadzać na ich miejsce mieszkańców Afryki Zachodniej. Z upływem wieków pojawili się przybysze z Europy, Indii Wschodnich, Chin i Azji Zachodniej. Od 1655 r. Jamajkę przejęli Brytyjczycy. Wpłynęło to na stopniowy rozwój gospodarczy wyspy, tym bardziej, że zostało zniesione  niewolnictwo. Podjęto produkcję jamajskiego rumu i uprawę trzciny cukrowej. W  roku wyspę uznano za brytyjską kolonię. Jamajka uzyskała  niepodległość  6 sierpnia  1962 roku i została  monarchią konstytucyjną należącą do  brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Patrząc na piaszczyste plaże, szmaragdowe wody morskie, ekskluzywne hotele dla turystów, egzotyczną roślinność, przepiękne krajobrazy i bujną zieleń lasów trudno uwierzyć że w głębi wyspy mieszkają bardzo biedni, materialnie i duchowo ludzie. Pozostałością niewolniczej mentalności na Jamajce jest brak instytucji rodziny. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dzieci, którymi rodzice się nie interesują. Często spotykaną sytuacją są dzieci pozostawione przez młode matki babciom lub samotne wychowywanie kilkoro dzieci różnych ojców.

Jamajka słynie z różnorodności religijnej. Prawie połowa mieszkańców kraju (45%) to protestanci, katolicy stanowią 5%, podobnie rastafarianie 5% Mieszkają tu także wyznawcy bahaizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu i judaizmu. Niemal 1/5 ludności Jamajki deklaruje ateizm. Jamajka jest więc krajem misyjnym.

W styczniu 1999 r. dwaj kapłani diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski i ks. Andrzej Bełtowski w porozumieniu z bpem Paulem M. Boyle na terenie diecezji Mandeville rozpoczynają misję budowania Kościoła w Maggotty na Jamajce. Placówka misyjna powstaje pośród wiecznie zielonych lasów i malowniczych wzgórz. Po pięciu latach istnienia misji lipcu 2004 r. dołączają trzy siostry sercanki z Prowincji Najśw. Serca Pana Jezusa w Stanach Zjednoczonych. Wybudowany jest już kościół, plebania oraz zaplecze socjalne. Raz w tygodniu w kontenerze nazwanym "kliniką" lekarz wolontariusz posługuje miejscowej ludności pomocą medyczną. Proboszczem parafii pw. Ducha Świętego jest ks. Marek Bzinkowski.

Siostry sercanki zamieszkują w wynajętym mieszkaniu w bardzo prymitywnych warunkach. Po upływie kolejnych czterech lat dzięki życzliwym ludziom udaje się siostrom wybudować i wykończyć własny dom. Mają tam kaplicę i pomieszczenia służące do prowadzenia dzieł misyjnych: niedzielnej katechezy, nauki języka angielskiego, a nawet kursów szycia dla kobiet (na maszynach Singer) i innych spotkań.

Siostry rozpoczynają pracę od posługi chorym: trzy razy w tygodniu posługując jako pielęgniarki przyjmują w "klinice" ok. 80 chorych – opatrując i zszywając rany, mierząc ciśnienie i poziom cukru, wydając leki. Warunki pracy w klinice są bardzo prymitywne - w dwóch małych pomieszczeniach z poczekalnią na świeżym powietrzu. Mimo tego wielu ludzi przychodzi z pełnym zaufaniem i szacunkiem do sióstr, korzystając z ich posługi. Siostry odwiedzają też chorych w wioskach docierając do nich wszelkimi dostępnymi środkami lokomocji. W każdą niedziele wszyscy misjonarze, czyli ks. proboszcz Marek Bzinkowski, trzy siostry: s. p. Emila Malczak, s. Clare Marie Carriger i s. Rita Kurdziel oraz p. Marta Socha, misjonarka świecka, prowadzą katechezę dla wszystkich wiernych parafii: dzieci, młodzieży i dorosłych – razem ok. 200 osób przygotowując do sakramentów świętych.

Siostry angażują się we wszystkie dzieła Pastoralnego Centrum Misyjnego: pracują przy wykończeniu budynków dla wolontariuszy, przy wyrobie kiełbas – najpierw domowym sposobem – przed zakończeniem budowy wytwórni kiełbas. Współorganizują festyny parafialne i dekanalne, a raz w miesiącu wspólne imieniny z poczęstunkiem i rekreacją dla dzieci, prowadzą naukę języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, zajmują się dziećmi przychodzącymi do Centrum po swoich lekcjach w szkole. Na Jamajce uczniowie kończąc szkołę, często nie umieją czytać ani pisać, stąd Centrum oprócz szerzenia wartości chrześcijańskich podejmuje też zadania edukacyjne wobec miejscowej ludności.

Mając kontakt z dobroczyńcami w Stanach Zjednoczonych, siostry przedstawiają im potrzeby misji w Maggotty i udaje się zebrać pieniądze na zakup ziemi i budowę kliniki z prawdziwego zdarzenia. Budynki nowej kliniki zostają otwarte i poświęcone 10 października 2009 r. Siostry wkładają w posługę misyjną całe swoje serce, wszystkie otrzymane od Boga talenty, toteż widać jak pięknieje otoczenie i coraz więcej ludzi garnie się do Boga.


copyright @ siostry sercanki 2017
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego