Siostry we Francji - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści

Menu główne:

Francuska prowincja Zgromadzenia Sióstr Sercanek erygowana została w dniu 18 maja 1963 roku. Patronką prowincji jest św. Małgorzata Maria Alacoque, wizytka z klasztoru w Paray le Monial, apostołka Serca Jezusowego.

Paray le Monial to niewielkie miasto położone w departamencie Saône et Loire, znane na całym świecie dzięki wydarzeniom, które rozegrały się w jego murach w XVII wieku.

W tym miejscu, w latach 1673 – 1675, św. Małgorzata Maria otrzymała Trzy Wielkie Objawienia Najświętszego Serca Zbawiciela, w których usłyszała m. in. słowa: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło aż do wyczerpania i wyniszczenia się…a w zamian od większości ludzi doznaje tylko niewdzięczności...".

Pan Jezus, objawiając swą niezmierzoną miłość, prosi ludzkość za pośrednictwem swej apostołki o pełne wdzięczności otwarcie na dary Jego łaski, naśladowanie w życiu Jego miłości, a dusze szlachetne o życie duchem wynagrodzenia.

Przesłanie z Paray le Monial wywarło niewątpliwy wpływ na Założyciela Zgromadzenia, św. Józefa Sebastiana Pelczara, który dwukrotnie odwiedził miejsce cudownych objawień (w 1892 i 1901r.), a będąc tam po raz drugi poświęcił siebie, diecezję oraz całą rodzinę zakonną Sercu Bożemu.

Święta Małgorzata Maria Alacoque, obok kilku innych świętych, należy także do głównych Patronów Zgromadzenia.

O pracy Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego we Francji
Pierwsze Siostry Służebnice Najświętszego Serca Jezusowego przybyły na ziemię francuską przeszło100 lat temu – w roku 1905. Stało się to na prośbę skierowaną do Założyciela Zgromadzenia, św. Józefa Sebastiana Pelczara, przez ks. Augusta Szmitta, kapłana z Alzacji, Siostry podjęły więc pracę najpierw w Alzacji, a później także w Lotaryngii i  Pas- de - Calais. Były tam wielkie skupiska polskich emigrantów, poszukujących nie tylko chleba, ale także niosących w sobie pragnienie Boga i tęsknotę za Ojczyzną.

Realizując wytyczony przez Ojca Założyciela charyzmat Zgromadzenia, siostry troszczyły się przede wszystkim o dziewczęta potrzebujące moralnej i materialnej pomocy. W tym celu zakładały internaty i schroniska dla robotnic fabrycznych oraz prowadziły szkoły gospodarstwa domowego. Zgodnie z charyzmatem służyły także chorym, opiekując się nimi w ich domach, a także w zakładach dla starców.

W trosce o najmniejszych siostry pracowały również w ochronkach i katechizowały dzieci ze wspólnot polonijnych, podtrzymując polską kulturę oraz tradycje religijne i patriotyczne.

Obecnie Zgromadzenie Sióstr Sercanek kontynuuje we Francji misję pozostawioną mu przez św. Józefa Sebastiana Pelczara i Sł. B. Matkę Klarę Szczęsną, szerząc chwałę Bożego Serca wśród rodaków na emigracji skupionych wokół polskich parafii, a w ostatnich latach, w duchu nowej ewangelizacji, Zgromadzenie podjęło również pracę w parafiach francuskich, w diecezji Rouen i Autun.

Siostry włączają się w duszpasterstwo parafii i podejmują różne zadania według lokalnych potrzeb.

Dostrzegając problemy młodzieży przybywającej z Polski i innych krajów w celu kontynuowania nauki lub znalezienia pracy siostry  starają się służyć jej swoją pomocą i radą.

Prowincja św. Małgorzaty Marii we Francji liczy 28 sióstr na 5 placówkach. Siostry pracują w diecezjach: Paryż, Arras, Rouen i Autun.

copyright @ siostry sercanki 2017
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego