
W trakcie poprzednich wykładów zapoznaliśmy się z wieloma osobami, którym bliska była idea…
Czytaj więcejDOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl
12 422 57 66
PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl
34 363 36 27
PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl
17 852 07 40
Miłosierdzie wyprasza u Boga łaskę pobożności. Kto bowiem dla cierpiących serca swego nie zamyka, temu Pan Serce swoje otwiera i swoją miłością go napełnia.
św. Józef Sebastian Pelczar
Z Matką Szczęsną Niemiec, byłą przełożoną generalną Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, rozmawia Mariusz Kamieniecki
W trakcie poprzednich wykładów zapoznaliśmy się z wieloma osobami, którym bliska była idea wynagrodzenia. Zostałam zaproszona, by przedstawić, jak ów rys kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa był obecny w nauczaniu gorliwego promotora tegoż nabożeństwa, św. Józefa Sebastiana Pelczara.
Nie wchodząc w szczegóły biograficzne, przypomnę tylko, iż św. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w podkarpackim miasteczku Korczyna k. Krosna. Rodzice, widząc nieprzeciętne zdolności syna, po dwóch latach nauki w korczyńskiej szkole ludowej posłali go do Rzeszowa, do szkoły głównej, a następnie do gimnazjum. Po ukończeniu szóstej klasy wstąpił do niższego seminarium, zaś w roku 1860 rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.
Od czasu do czasu zdarza mi się spotkać z głoszoną jako pewnik tezą, iż kult Najświętszego Serca Jezusowego, osiągnąwszy swe apogeum na przełomie XIX i XX w., wewnętrznie się "wypalił" tak, że dla dzisiejszego człowieka przedstawia się jako coś anachronicznego, a przez to mało pociągającego.
I owszem, trudno nie zgodzić się z tym, ze każda epoka ma sobie właściwą wrażliwość i że każda forma pobożności tę wrażliwość epoki odbija. Nie należy jednak zapominać, że z samej definicji „forma” oznacza kształt, a nie istotę rzeczy. Z faktu, że wiele osób mogą razić tandetne "odpustowe" obrazy Serca Pana Jezusa, czy nazbyt ckliwe pieśni doń skierowane, nie płynie bynajmniej wniosek, że przeżyło się to, co stanowi o wartości tej formy kultu.
Nie byłoby żadnej z obecnych tu dziś sióstr sercanek, gdyby Bóg w sercu jednego człowieka, otwartym na działanie łaski, nie rozpalił szczególnego charyzmatu – miłości i czci dla Najśw. Serca Pana Jezusa. Chodzi oczywiście o osobę naszego św. Założyciela, Józefa Sebastiana Pelczara.
W trakcie poprzednich wykładów zapoznaliśmy się z wieloma osobami, którym bliska była idea…
Czytaj więcejKyrie, elejson. – Chryste, elejson. Kyrie, elejson.Chryste, usłysz nas. – Chryste, wysłuchaj…
Czytaj więcejList Pasterski O POŚWIĘCENIU SIĘ NAJŚWIĘTSZEMU SERCU JEZUSOWEMU JEDNOSTEK I RODZIN. Józef…
Czytaj więcejNie byłoby żadnej z obecnych tu dziś sióstr sercanek, gdyby Bóg w sercu jednego człowieka,
Czytaj więcejW trakcie poprzednich wykładów zapoznaliśmy się z wieloma osobami, którym bliska była idea…
Czytaj więcejNie byłoby żadnej z obecnych tu dziś sióstr sercanek, gdyby Bóg w sercu jednego człowieka,
Czytaj więcejList Pasterski O POŚWIĘCENIU SIĘ NAJŚWIĘTSZEMU SERCU JEZUSOWEMU JEDNOSTEK I RODZIN. Józef…
Czytaj więcejGarncarska 24, 31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl
tel. 12 422 57 66, 885 556 886
13 1240 1431 1111 0000 1046 0654
Bank PEKAO S.A. I/O Kraków, Rynek Gł. 31
Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego,
31-115 Kraków, ul. Garncarska 24,
tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.