2015/02/07 Czuwanie na Jasnej Górze - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
W duchu dziękczynno-wynagradzającym z 7/8 lutego br. na Jasnej Górze odbyło się czuwanie zorganizowane przez siostry sercanki i księży sercanów, którzy przybyli z wielu wspólnot i stron Polski. We wspólną modlitwę włączyły się także osoby konsekrowane z innych zgromadzeń i wspólnot oraz pielgrzymi indywidualni. W czuwaniu uczestniczyło ponad 110 sióstr sercanek z Matką gen. Agnieszką Kijowską na czele.

Nocne czuwanie przed obrazem Królowej Polski było duchowym darem złożonym Bogu i Kościołowi za ustanowienie święta Najśw. Serca Jezusowego. W dniu 6 lutego 2015 roku przypadała bowiem 250. rocznica ustanowienia liturgicznego święta NSJ przez papieża Klemensa XIII, co dokonało się poprzez papieskie zatwierdzenie dekretu wydanego przez Św. Kongregację Rytów z dnia 26 stycznia 1765 r. Teksty liturgiczne Mszy św. i oficjum ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa po raz pierwszy wprowadzono do liturgii w piątek po oktawie Bożego Ciała 1765 roku. Przywilej ten na prośbę polskich biskupów otrzymało Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie, a także osobno Arcybractwo Serca Jezusowego w Rzymie.

Nawiązując do wspomnianej rocznicy oraz obchodzonego Roku Życia Konsekrowanego uczestnicy czuwania po wieczornym Apelu Jasnogórskim wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Tadeusza Michałka SCJ, który przypomniał rozwój kultu Serca Jezusowego na przestrzeni wieków. Następnym punktem programu było rozważanie tajemnic różańcowych – tajemnic światła, poprowadzone przez postulantki Zgromadzenia Służebnic Najśw. Serca Jezusowego. Następnie ks. Gabriel Pisarek SCJ przewodniczył Godzinie Świętej, podczas której wprowadził wszystkich uczestników w istotę miłości Serca Jezusa i serca Jego ucznia. Ks. Gabriel koncentrując się na osobie Jezusa z Getsemani, zwrócił uwagę na codzienne decyzje, które są sprawdzianem naszej wolności i miłości.

Centralnym punktem czuwania była Msza św. sprawowana o północy, której przewodniczył ks. Artur Sanecki, prowincjał księży sercanów.

O godz. 2.00 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi krzyżowej, przygotowane przez siostry sercanki - nowicjuszki i profeski, po którym wszyscy zaśpiewali Godzinki do Serca Jezusowego. Czuwanie zakończyła wspólna Liturgia godzin.

Siostry sercanki dziękują wszystkim kapłanom, osobom konsekrowanym i świeckim współtworzącym to spotkanie i jego modlitewny klimat przy Sercu Jezusa.

copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści