2017/08/18 Jej życie było czuwaniem przy Umiłowanym – uroczystości pogrzebowe śp. siostry Eufrozyny Teresy Rumian - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Życie s. Eufrozyny było wypełnione miłością Boga i człowieka, Kościoła i Zgromadzenia, które stało się dla niej drugą rodziną z wyboru. Ta miłość wyrażała się w jej pobożności, w jej modlitwie, w wierności łasce powołania zakonnego. Ta miłość wyrażała się w reprezentowanej przez nią wielkiej kulturze ducha, we wrażliwości i delikatności sumienia.

– powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości pogrzebowej s. Eufrozyny Teresy Rumian 18 sierpnia 2017 r. w kościele Sióstr Sercanek w Krakowie.

Wraz z emerytowanym Metropolitą Krakowskim Mszę Świętą pogrzebową celebrowali: ks. abp Edward Nowak, ks. abp Henryk Nowacki, ks. bp Józef Guzdek, ks. bp Jan Zając, ks. bp Jan Szkodoń, księża infuałaci oraz kilkunastu kapłanów, posługujących w Archidiecezji Krakowskiej.

W uroczystości uczestniczyły licznie zgromadzone siostry sercanki, w tym siostry, które przez 27 lat  tworzyły wraz z s. Eufrozyną wspólnotę na Watykanie, a także rodzina Zmarłej, delegacja z Parafii św. Małgorzaty w Raciborowicach, skąd pochodziła s. Eufrozyna, siostry zakonne, przedstawiciele szkół oraz goście z Rzymu i mieszkańcy Krakowa.

Siostra Eufrozyna przez 11 lat posługiwała w sekretariacie ks. kard. Karola Wojtyły, a po wyborze Papieża Polaka na Stolicę Piotrową przez 27 lat ofiarnie służyła Janowi Pawłowi II jako osobista sekretarka. Zmarła w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia 2017 r. w  92. roku życia i 64. roku powołania zakonnego w Szpitalu Wojskowym przy ul. Wrocławskiej w Krakowie. Została pochowana w grobowcu sióstr sercanek na Cmentarzu Rakowickim.

Podczas Eucharystii został odczytany list kondolencyjny ks. abp Marka Jędraszewskiego, w którym Metropolita Krakowski napisał, iż jest głęboko przekonany, że dobre czyny s. Eufrozyny, którą znał osobiście, zostaną trwale zapisane w księdze życia.

Siostra Eufrozyna Teresa Rumian była jedyną siostrą zakonną, mianowaną przez Ministra Obrony Narodowej majorem Wojska Polskiego.

copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści