2017/10/31 "Bal Wszystkich Świętych" z udziałem sióstr sercanek - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Bal Wszystkich Świętych z udziałem sióstr sercanek


Od kilku lat zauważamy niepokojący wzrost zainteresowania wśród dzieci i młodzieży tzw. obrzędami Halloween, które zbiegają się z uroczystością Wszystkich Świętych. W ramach przeciwdziałania tym niebezpiecznym trendom przybyłym z Zachodu, katecheci i wychowawcy inicjują w parafiach i szkołach bale oraz parady Świętych.

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych w wielu miejscach w Polsce i poza jej granicami, w szkołach i kościołach odbywały się orszaki Świętych i Błogosławionych.

W Parafii pw. Najświętszego Salwatora w Krakowie s. Benedykta Sadzik wraz z ks. katechetą Marcinem Rozmusem zorganizowali bal dla dzieci pod hasłem Holy Wins – Święty zwycięża. W Szkole Podstawowej im. bł. Karoliny w Ilkowicach k. Łęgu Tarnowskiego w przygotowanie podobnej uroczystości włączyła się s. Damiana Łukaszewska, w Parafii pw. św. Piotra i Pawła w Pucku – s. p. Amelia Radtke, a w Słupcy – s. p. Alberta Bryja.

Śledząc trasę, po której w tym roku przeszły orszaki Świętych, nie można pominąć rodzinnej parafii bł. Matki Klary Szczęsnej w Lubowidzu. Tam za sprawą ks. wikariusza Grzegorza Ślesickiego w kościele św. Andrzeja i wokół niego zgromadziły się tłumy Małych Świętych, a wśród nich znalazła się również postać błogosławionej rodaczki, której relikwie tego dnia zostały w szczególny sposób wyeksponowane na ołtarzu głównym świątyni.

Korowód Świętych zatrzymał się także w kościele polskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu. Dzięki zaangażowaniu s. p. Ewy Mazur, s. Honoraty Majewskiej oraz duszpasterzy posługujących w parafii, dzieci mogły nie tylko przebrać się za Świętych, ale rzeczywiście doświadczyć ich obecności w postaci relikwii. Także w Brodach na Ukrainie już tradycyjnie s. p. Laura Stasiw wraz z rodzicami dzieci zorganizowała Bal Świętych i Błogosławionych, i sama przybierając postać pasterki z Fatimy, zachęcała dzieci do świadomego obcowania ze Świętymi.

Korowody Świętych były okazją do publicznego złożenia świadectwa wiary w realną obecność Świętych w naszym codziennym życiu.

Kraków
Paryż
Lubowidz, foto © Joanna Pawlak
Brody
Ilkowice
Puck
copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści