2018/01/19 Uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara w Krakowie
Proszę Cie, Panie, o miłość wielką i o wytrwanie w miłości, by życie moje spłonęło dla Twojej chwały – te słowa modlitwy św. Józefa Sebastiana Pelczara w pełni oddają główne przesłanie liturgicznej uroczystości ku czci Założyciela Zgromadzenia Sióstr Sercanek, która odbyła sie 19 stycznia 2018 r. w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa przy ul. Garncarskiej w Krakowie.

Porannej Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Do koncelebry dołączyli: ks. rektor Józef Morawa, ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek, ks. dr hab. Andrzej Wójcik, ks. dr Stanisław Szczepaniec, ks. kanclerz Andrzej Lichosyt, o. Grzegorz Siwek OFMConv i o. rektor Rafał Antoszczuk OFMConv.

W homilii celebrans podkreślił, że Biskup Pelczar był człowiekiem o wielkim sercu, pełnym wiary i miłości potwierdzonej czynem. Przypomniał też o jego szerokiej działalności duszpasterskiej, wytrwałości w pełnieniu dzieł miłosierdzia i trosce o duchową i moralną odnowę Narodu, z której zrodziło się Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Wieczorne obchody uroczystości ku czci świętego Ojca Józefa Sebastiana rozpoczęły się śpiewanymi Nieszporami. Mszę Świętą sprawował ks. kard. Stanisław Dziwisz wraz z ks. dr. hab. Tadeuszem Panusiem ks. dr. hab. Kazimierzem Panusiem, o. gwardianem Jerzym Uramem OFMCap, o. gwardianem Piotrem Bieleninem OFMConv, o. dr. Bolesławem Raczkiem OFMConv, o. dr. Aleksandrem Sitnikiem OFM i o. Rafałem Antoszczukiem OFMConv.

Wielkość św. Józefa Sebastiana Pelczara polega na tym, że wpatrując się w Najświętsze Serce Jezusa nie tylko rozpalał płomień miłości w swoim kapłańskim i pasterskim sercu, ale podobnie płomienie zapalał w wielu środowiskach i sercach ludzi, których spotykał. Był sługą miłosiernej Miłości - zaznaczył w homilii emerytowany Metropolita Krakowski.

W uroczystości uczestniczyła m. gen. Olga Podsadnia wraz zarządem Zgromadzenia, siostry z krakowskich wspólnot, siostry felicjanki oraz świeccy czciciele Biskupa Pelczara.

Do wspólnej modlitwy dołączyli również przedstawiciele Korporacji Studenckiej św. Józefa Sebastiana Pelczara z Krakowa, którzy wpatrując się w przykład swego Patrona starają się odzwierciedlać w codziennym życiu wartości, którymi żył ich święty Patron.

Posługę liturgiczną podczas uroczystości podjęli bracia klerycy w Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów Konwentualnych Krakowie.

Po Mszy Świętej ks. kard. Stanisław Dziwisz wraz z kapłanami, Matką Generalną i siostrami udał się do pobliskiego Domu Rekolekcyjnego św. Józefa Sebastiana Pelczara, aby dokonać poświęcenia nowo wyremontowanych pomieszczeń.

copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści