2018/02/07 Święto bł. Matki Klary Szczęsnej w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Święto bł. Matki Klary Szczęsnej w Krakowie
Decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów tegoroczne obchody ku czci bł. Matki Klary Szczęsnej miały rangę liturgicznego święta. 7 lutego 2018 r.  w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie – w duchowej stolicy Zgromadzenia Sióstr Sercanek – jak również we wszystkich sercańskich wspólnotach w Polsce i świecie siostry dziękowały Bogu za dar życia i świętości Błogosławionej Współzałożycielki.

Porannej Mszy Świętej w krakowskiej świątyni przewodniczył ks. dr Andrzej Scąber, główny referent do spraw kanonizacji Archidiecezji Krakowskiej, który brał udział w procesie beatyfikacyjnym Klary Ludwiki Szczęsnej. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, proboszcz Parafii św. Anny w Krakowie, ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś, ks. rektor Józef Morawa, ks. kan. Stanisław Sudoł, proboszcz Parafii pw. Najświętszego Salwatora w Krakowie, o. dr Piotr Gryziec OFMConv, o. dr Robert Cielicki OFMCap i ks. Mirosław Kuczała CSMA.

W homilii celebrans przywołał słowa zapisane w kronikach domowych Zgromadzenia ukazujące ostatnie chwile ziemskiego życia i moment świątobliwej śmierci Współzałożycielki sercańskiej rodziny zakonnej. Podkreślił również, że bł. Matka Klara w szczególny sposób odznaczała się duchem pokory i głębokiego zawierzenia Bogu.


Po wspólnych Nieszporach i nabożeństwie ku czci Błogosławionej wieczorną Eucharystię sprawował o. bp Damian Muskus OFM. Do koncelebry dołączyli: ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka, ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek, ks. dr Stanisław Szczepaniec, o. Azariasz Jacek Hess OFM i o. Rafał Antoszczuk OFMConv.

Ojciec Biskup nawiązując do postaci bł. Matki Klary zwrócił szczególną uwagę na jej cnotę cichości, prostoty i całkowitego przylgnięcia do Bożego Serca. Homilię zakończył słowami modlitwy:
Błogosławiona Matko Klaro, pokorna Służebnico Serca Jezusowego, czyniąca wszystko dla Jego chwały, (…) naucz nas życia prostego, naucz nas życia pokornego, pokaż jak przylgnąć do Boga z ufnością i wstawiaj się za nami u Ojca, byśmy potrafili, tak jak ty, spalać się z miłości do Chrystusa i drugiego człowieka.

Liturgiczne święto bł. Matki Klary Szczęsnej poprzedzone było dziewięciodniową nowenną oraz nabożeństwem Transitus, upamiętniającym moment jej śmierci, które odbyło się w wigilię uroczystości, 6 lutego 2018 r.

W obchodach ku czci Błogosławionej wzięły udział siostry sercanki z wszystkich krakowskich wspólnot,  a także członkowie Sercańskiej Rodziny Świeckich, siostry felicjanki, dobroczyńcy i przyjaciele Zgromadzenia oraz czciciele bł. Matki Klary. Po Mszy Świętej wszyscy wierni zebrani w świątyni uczcili jej relikwie.

copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści