2018/07/17 Wystawa prac malarskich s. Dolorozy Jeziorskiej - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Wystawa prac malarskich s. Dolorozy Jeziorskiej


Po pięciu latach edukacji na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie s. Doloroza Jeziorska 17 lipca 2018 r. otrzymała tytuł magistra na kierunku Malarstwo. Owocem kilkuletniej artystycznej pracy siostry, obok wielu obrazów wykonanych techniką olejną, jest galeria pt.: Szkaplerze.

Praca składa się z 14 obrazów przedstawiających codzienne posługi sióstr sercanek. Inspiracją do przygotowania wspomnianej kompozycji są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza (25. 31 – 36):

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a zatroszczyliście się o Mnie.

Tak więc wśród obrazów znalazły się m.in: Brewiarz, Misje w Boliwii,  Misje na Jamajce, Gromnica, Furtianka, Zakrystianka, Organistka i Malarka.

Całość ekspozycji obrazuje życie sióstr, które w ukryciu klasztornym pracują i modlą się, a jednocześnie spieszą z pomocą najbardziej potrzebującym na wzór Założycieli Zgromadzenia św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Matki Klary Szczęsnej.

Praca magisterska s. Dolorozy składa się również z części literackiej zatytułowanej: Zespoły mozaikowe Centrum Aletti w Polsce, w której siostra szczegółowo omawia mozaiki wykonane przez o. Marko Ivana Rupnika SJ, które zdobią wnętrze Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści