2018/10/17 O papieżu, który zmienił oblicze świata – Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Veritatis Spelendor" - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
O papieżu, który zmienił oblicze świata
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Veritatis Spelendor


Jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową była Międzynarodowa Konferencja Naukowa Veritatis Splendor, która miała miejsce 17 października 2018 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Otwarcia konferencji dokonał Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, wprowadzając słuchaczy w tematykę spotkania.

Następnie głos zabrał abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który przywołał historyczne wydarzenie sprzed 40 lat i podkreślił, że pontyfikat Papieża Polaka zajaśniał w Kościele owym veritatis splendor – blaskiem prawdy.
Sztandarowym wystąpieniem tego spotkania był wykład wygłoszony przez osobistego sekretarza Jana Pawła II ks. kard. Stanisława Dziwisza zatytułowany: Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. Emerytowany Metropolita Krakowski przebiegając myślą całe życie Karola Wojtyły zaznaczył, że Ojciec Święty zmieniał świat miłością i odpowiedzialnością za losy drugiego człowieka, a teraz zmienia go swoją świętością.

Referat wygłosił także kard. Angelo Bagnasco z Włoch, który mówił o doniosłej i niezastąpionej  roli kapłana w dzisiejszym świecie. Następnie głos zabrał prof. Carl Anderson z USA, który opowiedział o  aktualnej roli świeckich katolików w Kościele i świecie. Niezwykle aktualny temat wkładu św. Jana Pawła II w chrześcijańską formację młodych podjął w swoim wystąpieniu ks.  kard. Stanisław Ryłko z Watykanu.

W gronie prelegentów byli również prof. George Weigel z USA, Dagoberto Valdѐs Hernández z Kuby, prof. dr hab. Wojciech Nowak Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE z Watykanu.

Organizatorami spotkania byli Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W Międzynarodowej Konferencji Naukowej wzięły również udział siostry sercanki: m. gen. Olga Podsadnia, s. wik. Margerita Gruca, s. as. Hieronima Galas i s. sekr. Serafia Pajerska.

zobacz także:

copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści