2018/12/09 Jubileusz 75-lecia ofiarnej posługi sióstr sercanek w Pińczowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Jubileusz 75-lecia ofiarnej posługi sióstr sercanek w Pińczowie


W drugą niedzielę Adwentu, 9 grudnia 2018 r., siostry sercanki obchodziły 75-lecie posługi na pińczowskiej ziemi. Jubileuszowej uroczystości w Parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski.

Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię sprawowali: ks. prał. Jan Staworzyński, proboszcz miejscowej parafii, ks. Stanisław Kudełka, proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie i o. Andrzej Duk OFM, spowiednik sióstr. Podczas uroczystości posługiwali również ks. dr Mariusz Rak, kapelan ks. bpa Jana Piotrowskiego, oraz księża wikarzy ks. Krzysztof Gibas i ks. Marek Łosak.

W dziękczynieniu uczestniczyły licznie zgromadzone siostry sercanki na czele z m. gen. Olgą Podsadnią i siostrami z zarządu generalnego, m. prow. Marianna Łacina wraz z s. wik. Konradą Dębicką oraz siostry z Krakowa, Częstochowy, Korczyny, Słomnik, Warki i Włocławka.

W sercańskim jubileuszu wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych powiatu, Miasta i Gminy Pińczów, a wśród nich: wicestarosta powiatu Ryszard Barna, delegat senatora RP Jacka Włosowicza Łukasz Łaganowski, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak i wiceburmistrz Marek Zatorski. Do wspólnej modlitwy dołączyli także: świętokrzyska wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka, członkowie dyrekcji Szpitala Powiatowego w Pińczowie, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1, komendanci miejscowej straży pożarnej i policji oraz dobroczyńcy i przyjaciele Zgromadzenia Sióstr Sercanek i liczne grono parafian. Uroczystej celebracji towarzyszył śpiew Chóru Joannis Cantores.

Wprowadzeniem w obchody jubileuszowej uroczystości było słowo s. Jadwigi Kupczewskiej, która opowiedziała o tym „Jak to się stało, że sercanki związały się z Pińczowem”. Podczas prelekcji Siostra przedstawiła historię pobytu sióstr, rozpoczynając od roku 1943, kiedy to na prośbę ks. bpa Czesława Kaczmarka i dr Jarosława Generowicza, dyrektora Szpitala św. Juliana, pierwsza sercańska wspólnota podjęła ofiarną posługę pielęgniarską w pińczowskiej lecznicy. Zgromadzeni w świątyni wierni usłyszeli również opowieść o wieloletniej pracy katechetycznej i apostolskiej sióstr, a także o posłudze w charakterze farmaceutki i organistki oraz o innych formach posługiwania, przez które siostry na przestrzeni minionych 75 lat dawały świadectwo miłości Bożemu Sercu, otwierając swoje serca dla dzieci, młodzieży, chorych i najbardziej potrzebujących.

O 11.30 rozpoczęła się Eucharystia podczas której ks. bp Jan Piotrowski, nawiązując do niedzielnej liturgii słowa, podziękował siostrom za „przygotowywanie dróg dla Pana” poprzez ofiarną i wytrwałą służbę mieszkańcom Pińczowa. Życzył również, aby wciąż doskonaliła się w nich miłość do Boskiego Serca Jezusa oraz do braci i sióstr, do których zostaną posłane.

Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności wobec sióstr wyrazili m.in. rodzice, nauczyciele i dzieci, a także członkinie Straży Honorowej Najśw. Serca Pana Jezusa.

Każdy z uczestników uroczystości otrzymał jubileuszowy obrazek z fotografią witraża Serca Bożego z zakonnej kaplicy sióstr.

Po Mszy Świętej Ksiądz Biskup, kapłani, siostry i zaproszeni goście udali się na jubileuszowy obiad do Pińczowskiego Domu Kultury. Podczas spotkania przedstawiciele lokalnych władz złożyli na ręce m. gen. Olgi Podsadniej i s. p. Anieli Kowalik pisemne podziękowania za wieloletnią posługę sióstr sercanek w tym mieście.

zobacz również:
75 lat w służbie Bożemu Sercu, opracowała s. Jadwiga Kupczewska, SłNSJ
copyright @ siostry sercanki 2018
Wróć do spisu treści