2019/01/19 "Świętość jest dzisiaj możliwa" – uroczystość św. J.S. Pelczara w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Świętość jest dzisiaj możliwa
Uroczystość św. J.S. Pelczara w Krakowie


Święty Biskup Pelczar, pokazuje nam, że w dzisiejszych czasach świętość jest możliwa, bo jest dziełem Boga i współpracą człowieka, który zaufa Panu Bogu i który otworzy swe serce, by krzepić się miłością Chrystusa i dzielić się nią z innymi – mówił ks. abp Józef Michalik w uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara, 19 stycznia 2019 r., w kościele Sióstr Sercanek w Krakowie.

Poranną Eucharystię wraz z emerytowanym biskupem Archidiecezji Przemyskiej sprawowali: ks. rektor Józef Morawa, ks. dr hab. Kazimierz Panuś, ks. kan. Stanisław Sudoł, proboszcz Parafii pw. Najświętszego Salwatora w Krakowie, ks. kanclerz Andrzej Lichosyt, o. gwardian Piotr Bielenin OFMConv, ks. prał. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.

Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup przywołał wiele faktów z życia św. Józefa Sebastiana Pelczara i podkreślił, że jego posługa wobec Kościoła, Zgromadzenia Sióstr Sercanek i Ojczyzny była niezwykle twórcza, ponieważ miała swe źródło w Najśw. Serca Pana Jezusa.

Msza św. poranna pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika

Mszy Świętej wieczornej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII w Krakowie. Do koncelebry dołączyli: ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, proboszcz Parafii pw. św. Anny w Krakowie, ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski, ks. dr hab. Andrzej Wójcik, o gwardian Marek Miszczyński OFM Cap, o. dr Przemysław Michowicz OFMConv i o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.

Nawiązując do obchodzonej w tym roku 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Sercanek celebrans zaznaczył, że jubileusz jest według słów Ewangelii «rokiem łaski od Pana» (Łk 4, 19) – czasem powrotu do Boga i pierwotnej gorliwości.

W oprawę liturgiczną i muzyczną uroczystości włączyli się bracia klerycy z Wyższego Seminarium Duchowego Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie oraz sercański chór, który animował również śpiew Liturgii Godzin ku czci św. J.S. Pelczara.

Po Mszach Świętach kapłani, i siostry wraz z wiernymi uczcili relikwie Świętego. W uroczystości uczestniczyły siostry sercanki z krakowskich wspólnot, a także przebywające w tym czasie w Krakowie siostry z Boliwii, Rzymu i Francji. Do wspólnej modlitwy dołączyli również reprezentanci krakowskiej Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis, której patronuje św. Józef Sebastian Pelczar, przedstawiciele Sercańskiej Rodziny Świeckich oraz członkowie rodziny św. Biskupa Pelczara.

Msza św. wieczorna pod przewodnictwem ks. prof. dra hab. Wojciecha Zyzaka
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści