2019/02/07 Bł. Matka Klara, żarliwa w miłości i cicha w służbie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Bł. Matka Klara, żarliwa w miłości i cicha w służbie


„Była silna wiarą, wrażliwa na głos Boga i zawsze gotowa na przyjęcie Jego woli. Wszystko czym była, co posiadała, co czyniła, oddawała Boskiemu Sercu Jezusa” – mówił o Błogosławionej Współzałożycielce Zgromadzenia Sióstr Sercanek ks. bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie 7 lutego 2019 r.

Poranną Mszę Świętą wraz z ks. Biskupem koncelebrowali: ks. rektor Józef Morawa, ks. prof. dr. hab. Kazimierz Panuś, ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski, o. dr Robert Cielicki OFMCap, ks. dr Dariusz Konieczny z Sekretariatu KEP, o. Łukasz Gora OFMConv, o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv i o. Sławomir Bystry OFMConv ze Lwowa.

Ksiądz Biskup nawiązał do przypadającej w tym roku 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Sercanek i życzył siostrom, aby budowały zażyłą więź z Chrystusem na wzór swojej Błogosławionej Matki i były wierne charyzmatowi żarliwej miłości oraz cichej służby. Przywołał również słowa papieża Franciszka skierowane do osób konsekrowanych podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty zachęcał w nich, „by powracać do miejsca pierwszej miłości i do dziedzictwa poprzedników, aby spotkać oczy, którymi dzisiaj Chrystus nadal nas poszukuje, wzywa i zaprasza do misji”.


Wieczorna modlitwa rozpoczęła się Nieszporami i nabożeństwem ku czci bł. Matki Klary Szczęsnej. O godz. 18.30 Eucharystii przewodniczył ks. bp Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej. Do koncelebry dołączyli: o. Krzysztof Kukułka OFMConv, o. dr Przemysław Michowicz OFMConv, o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv oraz ojciec Dominikanin.

W homilii celebrans przypomniał historię życia i powołania Błogosławionej. Podkreślił, że od młodzieńczych lat aż do ostatniej chwili ziemskiej wędrówki kierowała się wyobraźnią miłości i troszczyła się nieustannie o głębokie zjednoczenie z Najświętszym Sercem Pana Jezusa. Ksiądz Biskup wyraził również radość, płynącą z faktu, że bł. Matka Klara jest pierwszą kobietą pochodzącą z diecezji płockiej, wyniesioną do chwały ołtarzy.

Po Mszach Świętych kapłani, siostry oraz wierni zgromadzeni w świątyni uczcili relikwie Błogosławionej Współzałożycielki Zgromadzenia.

Podczas uroczystych celebracji ku czci bł. Matki Klary posługiwali bracia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie oraz chór sercański pod dyrekcją s. p. Ligii Bender.


Ks. bp Artur G. Miziński podczas wizyty w domu generalnym w Krakowie, wraz z towarzyszącym mu księdzem Dariuszem Koniecznym, nawiedził Muzeum św. Józefa Sebastiana Pelczara i św. Jana Pawła II. Przy tej okazji obejrzał również pamiątki związane z bł. Matką Klarą Szczęsną.

copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści