2019/03/30 Uroczystości w Fouquières-les-Béthune - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Uroczystości w Fouquières-les-Béthune


30 marca 2019 r. był dla wszystkich sióstr sercanek z prowincji francuskiej dniem dziękczynienia za 125 lat istnienia Zgromadzenia, 70 lat obecności i posługi sióstr w Fouquières-les-Béthune, a jednocześnie dniem pożegnania, ponieważ niedługo siostry opuszczą Fouquières-les-Béthune, by otworzyć nową placówkę w podparyskim Groslay.

Siostry tak wspominają to wydarzenie:
Uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Vaast przewodniczył biskup diecezji Arras Jean-Paul Jaeger. Wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali: ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, ks. Krystian Gawron, wicerektor Polskiej Misji Katolickiej i administrator Seminarium Polskiego w Paryżu, księża z parafii w Béthune – ks. proboszcz Xavier Lemblé, ks. Raymond Pesez i ks. Pierre Thibault, ks. Daniel Żyliński, dziekan dekanatu północnego Polskiej Misji Katolickiej we Francji, księża chrystusowcy z Bruay-la-Buissière: ks. Jan Kałuża i ks. Kazimierz Kuczaj, a także ks. Piotr Szot pracujący w niedalekim Nœux-les-Mines oraz o. Andrzej Lachowski, oblat z Vaudricourt.

Przybyły również siostry pracujące w Paryżu, Issy-les-Moulineaux i Neuf Marché, jak również siostry felicjanki z Bruay-la-Buissière oraz siostry z francuskiego Zgromadzenia Małe Siostry Baranka. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Rady Sołeckiej z Fouquières-les-Béthune oraz liczni parafianie, przyjaciele i dobrodzieje Zgromadzenia. W dziękczynienie włączyła się również słoneczna wiosenna pogoda.

Eucharystia sprawowana ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa pozwoliła nam jeszcze bardziej wejść w klimat dziękczynienia za wszystkie otrzymane w tym miejscu łaski, za dar powołania każdej z siostr, które tutaj, w Fouqières-les-Béthune, ofiarnie służyły Bożemu Sercu – modlitwą i posługą wśród bliźnich. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił wagę obecności polskich sióstr i samej Polonii na północy Francji – ich jedność z tutejszym Kościołem i trud włożony w jego rozwój. I choć niełatwo będzie pogodzić się z odejściem sióstr z diecezji Arras, to jednak, jak podkreślił celebrans, siostry odczytują zamysł Pana i idą rozpocząć swoją nową misję tam, gdzie On je posyła.

Po Mszy Świętej wszyscy zostali zaproszeni do sióstr, na poczęstunek. Po obiedzie s. Beniamina Scheffner przedstawiła historię Zgromadzenia (ubogaconą prezentacją zdjęciową), poczynając od sytuacji politycznej i społecznej w Polsce podczas rozbiorów i końca XIX wieku, poprzez biografię o. Honorata Koźmińskiego i założone przez niego zgromadzenia. Siostra Bieniamina przypomniała postaci ks. Augusta Schmitta i ks. biskupa diecezji Strasburg, Eugeniusza Rucha – kapłanów o wielkim sercu, dzięki którym nasze Zgromadzenie mogło rozpocząć i rozwinąć swoją działalność na terenie Alzacji, a później w innych regionach Francji (internaty dla dziewcząt, domy dla robotnic fabrycznych, szkoły gospodarcze, ochronki dla dzieci, praca przy parafiach, opieka nad chorymi, nauka języka polskiego, pielegnowanie polskich tradycji oraz podtrzymywanie polskiego ducha wśród Emigracji). Na zakończenie uroczystości nasi goście otrzymali drobny upominek – sercańskie piernikowe serce z myślą – niespodzianką.

Za ten uroczysty dzień i czas 70-letniej posługi naszego Zgromadzenia w Fouquières-les-Béthune niech będzie wszelka cześć i chwała Bożemu Sercu!

copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści