2019/06/27 Jubileuszowa pielgrzymka do Polski sióstr z Prowincji Najśw. Serca Jezusowego w USA - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Jubileuszowa pielgrzymka do Polski sióstr z Prowincji Najśw. Serca Jezusowego w USA


Osiem sióstr z Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego w USA wraz z m. prow. Klarą Słoniną, ks. prob. Leo F. Arnone, ks. Aronem Maghsoudi i osobami towarzyszącymi rozpoczęło 27 czerwca 2019 r. jubileuszową pielgrzymkę do Polski. Podróż Sióstr Amerykanek w rodzinne strony założycieli Zgromadzenia była okazją do wielkiego dziękczynienia Bogu za 125 lat istnienia sercańskiej rodziny zakonnej oraz 60 lat posługi służebnic Serca Jezusowego w Stanach Zjednoczonych.

Ważnym miejscem, od którego siostry rozpoczęły swoją pielgrzymkę był kościół NSPJ i klasztor przy ul. Garncarskiej w Krakowie. W liturgiczną uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego siostry włączyły się we wspólną modlitwę podczas wieczornej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, a po jej zakończeniu udały się wraz z kapłanami i gośćmi do refektarza domu generalnego, gdzie zostały serdecznie powitane i przyjęte w siostrzanej wspólnocie.


W drugim dniu pielgrzymki przed południem Siostry Amerykanki wraz z osobami towarzyszącymi udały się na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Przy tej okazji goście zatrzymali się na chwilę modlitwy w podziemnej kaplicy św. Kingi.

Sobota była dniem jubileuszowego świętowania we wspólnotach franciszkańskich, dlatego też główna celebracja liturgiczna odbyła się w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Poprzedziła ją konferencja o. prof. dra hab. Zdzisława Kijasa OFMConv. Mszy Świętej przewodniczył o. bp Edward Kawa OFMConv ze Lwowa, natomiast homilię wygłosił o prow. Marian Gołąb OFMConv. Siostry ubogacone słowem Bożym zachęcającym do radosnego trwania w powołaniu, a także pięknem oprawy liturgii, udały się do auli bł. Jakuba Strzemię przy ul. Franciszkańskiej 4 na drugą część sobotniej uroczystości. Spotkanie sercańskich wspólnot z Polski, Francji, Ukrainy, USA, Boliwii i Jamajki było okazją do przybliżenia wszystkim zgromadzonym codziennej posługi sióstr z poszczególnych prowincji. Tego wieczoru nie zabrakło również artystycznych akcentów, ponieważ każda ze grup podzieliła się swoimi muzycznymi talentami. O pracy sióstr z Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego opowiedziała s. as. Mary Joseph Calore, a w charakterze tłumacza posłużyła m. Agnieszka Kijowska, natomiast za muzyczną stronę amerykańskiego wystąpienia odpowiadała s. p. Mary Daniel Jackson, która wraz z siostrami grającymi na instrumentach i śpiewającymi w chórze przygotowała krótki program artystyczny. Dodatkową atrakcją tego wieczoru były jubileuszowe banery przygotowane przez s. Jadwigę Kupczewską, ukazujące za pomocą zdjęć i opisów pięć ćwierćwieczy sercańskiej historii oraz posługę sióstr w poszczególnych prowincjach.


W niedzielę przed południem Siostry Amerykanki nawiedziły Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i modliły się przy grobie św. s. Faustyny Kowalskiej. W Kaplicy Węgierskiej uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej przez towarzyszących im kapłanów w języku angielskim. Ponadto zwiedziły pozostałe kaplice łagiewnickiego obiektu oraz pobliskie Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie o 12.30 miała miejsce centralna uroczystość jubileuszu 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Sercanek. Przedstawicielki Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego dołączyły do licznego grona uczestników Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego. Po zakończeniu celebracji liturgicznej i wspólnym obiedzie Siostry Amerykanki powróciły do domu generalnego, a wieczorem w sali kapitulnej wraz z pozostałymi siostrami złożyły Matce Generalnej Oldze Podsadniej życzenia imieninowe.


Nazajutrz, po Mszy Świętej sprawowanej w krakowskim kościele w intencji Matki Generalnej Olgi, siostry wyruszyły z pielgrzymką do miejsc związanych ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem. W Przemyślu „na Górce” powitały je siostry profeski wraz z s. p. Joanną Wolak i siostry nowicjuszki wraz z m. mistrz. Damaris Kolebuk. Po wspólnym spotkaniu goście udali się z wizytą do ks. abpa Adama Szala, gdzie zostali serdecznie przyjęci i oprowadzeni po zabytkowych miejscach przemyskiego pałacu arcybiskupiego. Przy tej okazji nawiedzili archikatedrę przemyską i podziemia świątyni oraz Muzeum Archidiecezjalne.

Kolejnym punktem na pielgrzymim szlaku była Korczyna – rodzinna miejscowość Biskupa Pelczara. We wtorek Siostry Amerykanki uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym. Po wspólnej modlitwie ks. proboszcz Edward Sznaj oprowadził gości po świątyni opowiadając wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem i osobą świętego Ojca Założyciela.


W drodze powrotnej siostry zatrzymały się w Wadowicach; w Bazylice pw. Ofiarowania NMP i w Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II”, a potem także w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Dopełnieniem duchowych i intelektualnych wrażeń była wizyta w krakowskim Muzeum im. św. J.S. Pelczara, mieszczącym się w domu generalnym, po którym oprowadziła gości s. as. Serafia Pajerska.

Szósty dzień sercańskiej pielgrzymki był dedykowany bł. Matce Klarze Szczęsnej. Po kilkugodzinnej podróży siostry zagościły w Lubowidzu – rodzinnej parafii Matki Współzałożycielki, gdzie powitał ich ks. proboszcz Tadeusz Nikicin i ks. wikariusz Grzegorz Ślesicki oraz członkowie Sercańskiej Rodziny Świeckich i liczna grupa parafian. Przed Mszą Świętą ks. Grzegorz zapoznał siostry z historią tego miejsca, przedstawił krótkie życiorysy świętych pochodzących z lubowidzkiej parafii i okolic. Pokazał również zabytkowe baptysterium, przy którym została ochrzczona Ludwika Szczęsna. Centralnym punktem tego dnia była Msza Święta ubogacona oprawą muzyczną w języku angielskim. Po krótkiej przerwie na obiad pielgrzymi wyruszyli w dalszą wędrówkę śladami bł. Matki Klary Szczęsnej. Przez Cieszki i Borczyny dotarli do Sztoku, zatrzymując się po drodze przy tablicach upamiętniających postać Błogosławionej Rodaczki. W ostatniej spośród wymienionych miejscowości Ksiądz Proboszcz uroczyście poświęcił odnowioną tablicę i krzyż, po czym pielgrzymi udali się w dalszą podróż do Sanktuarium Matki Bożej Żuromińskiej. Dzięki życzliwości organisty siostry mogły zwiedzić kościół, do którego często kierowała swoje kroki młoda Ludwika i zobaczyć łaskami słynący obraz Matki Najświętszej i św. Antoniego. Wraz z ks. Grzegorzem Ślesickim siostry udały się także na cmentarz w Poniatowie, aby pomodlić się przy grobie ks. Kazimierza Pomirskiego, który, jak podają źródła historyczne, udzielił Ludwice Szczęsnej sakramentu chrztu świętego.

fot. Joanna Pawlak
fot. siostry sercanki
Po dniu wypełnionym zwiedzaniem i modlitwą siostry pojechały na nocleg do sercańskiej wspólnoty we Włocławku. Przyjęte według staropolskiej gościnności przez s. p. Imakulatę Napiórkowską i miejscowe siostry, następnego dnia po Mszy Świętej w domowej kaplicy wyruszyły do Pucka, a stamtąd do Gdańska.

W piątek siostry wyruszyły wraz z przewodnikiem na zwiedzanie zabytków architektury sakralnej. Nawiedziły m.in. Archikatedrę pw. Trójcy Świętej słynącą z XIX-wiecznych oliwskich organów, modliły się przy Bursztynowym Ołtarzu Matki Bożej w Bazylice św. Brygidy i podziwiały gotyckie wnętrze Bazyliki Mariackiej. Udając się na Plac Solidarności, siostry uczciły również poległych stoczniowców przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z 1970 r. Wieczorem powróciły do Pucka i zatrzymały się na krótki czas na rynku i molo.


W sobotni poranek po Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę do Częstochowy. Nawiedzając kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, siostry obeszły ołtarz na kolanach i powierzyły swoje intencje Jasnogórskiej Pani. Po zwiedzaniu bazyliki i wspólnie odprawionej drodze krzyżowej wyruszyły w podróż powrotną do Krakowa.

Jednym z ostatnich miast na trasie amerykańskiej pielgrzymki, do którego siostry udały się w niedzielny poranek było Zakopane. Zanim jednak zagościły w sercańskim klasztorze przy ul. Jana Pawła II, nawiedziły Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po serdecznym powitaniu przez s. p. Awitę Witeskę i zakopiańską wspólnotę sióstr oraz po Mszy Świętej w domowej kaplicy i spotkaniu w domowym gronie, goście zwiedzili zabytki Zakopanego oraz udali się na Gubałówkę.


Poniedziałek był dla sióstr dniem odkrywania piękna Krakowa, m.in. Kościoła Mariackiego, Sukiennic, Katedry Wawelskiej, Kolegiaty św. Anny, Bazyliki św. Franciszka i Sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej. Kilka osób udało się również do Oświęcimia, aby uczcić pamięć ofiar II wojny światowej i zapoznać się z trudną historią Polski i Europy zapisaną na murach i reliktach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birknau.


Ostatni dzień pielgrzymki sióstr z Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego rozpoczął się Mszą Świętą sprawowaną w kościele przy ul. Garncarskiej w Krakowie. Podczas pożegnalnego spotkania w refektarzu domu generalnego Siostry Amerykanki przedstawiły krótki program artystyczny i podziękowały m. gen. Oldze Podsadniej oraz wszystkim sercańskim wspólnotom, które je życzliwie przyjęły i ugościły.  Również Matka Generalna Olga skierowała do sióstr okolicznościowe słowo; dziękując za obecność oraz udział w jubileuszowych uroczystościach i życzyła błogosławionych owoców pielgrzymowania po polskiej ziemi. Przed wyjazdem siostry odwiedziły również chore siostry w zakonnej infirmerii Domu Macierzystego i podarowały im muzyczny upominek.

Jubileuszowa pielgrzymka sióstr sercanek z amerykańskiej prowincji odbyła się dzięki życzliwości Matki Generalnej i Zarządu Zgromadzenia oraz wspólnot, z których gościnności siostry korzystały na pielgrzymim szlaku. Wyjazd zorganizowała m. prow. Klara Słonina we współpracy z s. Marceliną Zemłą i siostrami które posługiwały w roli kierowców i tłumaczy.
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści