2019/06/28 Jubileusz 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Sercanek –uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Jubileusz 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Sercanek
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie


„Dziś siostry sercanki są cichym ale przekonującym świadectwem miłości Boga do świata. Stawiają na najpewniejsze źródło życiodajnej siły, jakim jest Jezusowe Serce – Serce, które uwielbiają w codzienności, w prozie życie, w pełnieniu zwyczajnych posług, bez rozgłosu, w pokorze i cichości”.
– mówił o. bp Damian Muskus OFM 28 czerwca 2019 r. podczas porannej Eucharystii w kościele NSPJ przy ul. Garncarskiej w Krakowie. Wraz z Ojcem Biskupem Mszę Świętą otwierającą trzydniowe obchody jubileuszu 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego sprawowali: ks. prał. Tadeusz Dziedzic, proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Kasince Małej, ks. rektor Józef Morawa, ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, proboszcz Parafii pw. św. Anny w Krakowie, ks. prof. Jan Machniak, proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Krakowie, ks. dr hab. Damian Wąsek, o. dr hab. Przemysław Michowicz OFMConv, o. dr Piotr Gryziec OFMConv, o. Martin Buntov OFMConv i o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.

Nawiązując do odczytanej podczas liturgii słowa przypowieści o Dobrym Pasterzu i zagubionej owcy (Łk 15, 1-7), celebrans podkreślił, że „droga, którą od 125 lat idą siostry sercanki jest owocem zjednoczenia z  Sercem Jezusa, które  nie potrafi nie kochać, nie potrafi się nie litować, nie potrafi nie szukać” zagubionych i potrzebujących. Podkreślił też że „Zgromadzenie Sióstr Sercanek powstało z miłości do «zagubionych owiec», których los nie był obojętny św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi i bł. Matce Klarze Szczęsnej”.

zobacz również:

fot. siostry sercanki

Po wieczornym nabożeństwie do Najświętszego Serca Jezusowego i Nieszporach rozpoczęła się druga jubileuszowa Eucharystia, której przewodniczył ks. kard Stanisław Dziwisz. Wraz z emerytowanym Metropolitą Krakowskim Mszę Świętą sprawowali: ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski, ks. dr hab. Robert Tyrała, ks. kan. Andrzej Grodecki, ks. Czesław Bogdał, ks. Krzysztof Wrześniak CM, ks. prob. Leo F. Arnone i  ks. Aron Maghsoudi z USA.

W homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że obietnica Bożej miłości  spełniła się wraz z przyjściem na ziemię Jezusa Chrystusa. „W Nim Bóg stanął radykalnie po stronie zagubionego człowieka. W Nim – w Jezusie Chrystusie – Bóg ukazał najpełniej głębię swego Serca, pełnego dobroci i miłosierdzia. W Nim – w Dobrym Pasterzu – Bóg pokazał, jak bardzo kocha swój lud i daje życie swoje za owce” – dodał celebrans.

W nawiązaniu do jubileuszu Zgromadzenia Sióstr Sercanek, Ksiądz Kardynał podkreślił, że „siostry bez wielkich słów, ale przez swój styl życia, przez codzienną modlitwę i ofiarną służbę, podejmują zadanie postawione im przez Założycieli przed 125 laty”.

W tytularną uroczystość Zgromadzenia wraz z kapłanami, czcicielami Serca Jezusowego i siostrami z wszystkich krakowskich wspólnot we wspólnej modlitwie uczestniczyły  siostry sercanki posługujące w Boliwii, na Jamajce, w USA, we Francji, Rzymie i na Ukrainie.

Tego dnia podczas nawiedzenia Najświętszego Sakramentu siostry ponowiły swoje śluby zakonne, powierzając się na nowo Sercu Jezusowemu i odśpiewały uroczyście hymn Zgromadzenia „Serce Boże, pobłogosław”.

fot. Piotr Tumidajski
fot. siostry sercanki
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści