2019/06/29 „Niech Pan Wam błogosławi i niech Was strzeże!” - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Niech Pan Wam błogosławi i niech Was strzeże!
Drugi dzień obchodów 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Sercanek
we wspólnocie franciszkańskiej


W ramach drugiego dnia obchodów 125. rocznicy założenia Zgromadzenia  Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego 29 czerwca 2019 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie na wspólnej modlitwie dziękczynnej wraz z siostrami sercankami zgromadzili się bracia i siostry z zakonów franciszkańskich.

Eucharystię poprzedziła konferencja o. prof. dra hab. Zdzisława Kijasa OFMConv., który przypomniał, że do najważniejszych rysów duchowości św. Franciszka należy odkrywanie Boga jako kochającego Ojca. Kaznodzieja podkreślił, że ten obraz Boga stanowi serce owej duchowości, które jest źródłem siły i autentycznej młodości. „Tym sercem jest osoba Jezusa Chrystusa, tego który nas kocha Sercem pełnym miłości i objawia nam Ojca” – zaznaczył.


Mszy Świętej w intencji Zgromadzenia Sióstr Sercanek przewodniczył o. bp Edward Kawa OFMConv, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Do koncelebry dołączyli: o. bp Marian Błażej Kruszyłowicz OFMConv, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ks. bp Marian Buczek, biskup senior diecezji Charkowa-Zaporoża na Ukrainie, o. dr Tomasz Żak OFM Cap, przełożony krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, o. dr Marian Gołąb OFMConv, przełożony krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych, o. Rafał Antoszczuk OFMConv, kapelan sióstr sercanek oraz 14 kapłanów zakonnych i diecezjalnych.

W homilii o. prow. Marian Gołąb OFMConv podjął temat wartości konsekracji zakonnej i uświęcającej mocy Kościoła. Przypomniał też, że dzięki Założycielom Zgromadzenia – św.  Józefowi Sebastianowi Pelczarowi i bł. Matce Klarze Szczęsnej – serca sióstr „biją rytmem franciszkańskim”. Na zakończenie przywołał dziesięć rad papieża Franciszka zachęcających do radosnego trwania w zakonnym powołaniu i nawiązując do jubileuszu Zgromadzenia zaznaczył:
„Modlę się, aby całe Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego i każda z sióstr usłyszała w sercu głos Ojca Niebieskiego: «Jesteś moją umiłowaną córką, której błogosławię, której udzielam jubileuszowego błogosławieństwa. A oto wszytko stwarzam nowe». Niech Pan Wam błogosławi i niech Was strzeże”.

W procesji z darami wraz z chlebem i winem do ołtarza przyniesiono świecę symbolizującą pragnienie wiernego trwania w miłości i służbie Bogu i Kościołowi oraz kwiaty na znak wdzięczności za wszystkie łaski otrzymane przez Zgromadzenie w ciągu 125 lat istnienia. Darem ołtarza był również obraz św. Józefa Sebastiana Pelczara, namalowany przez s. Dolorozę Jeziorską, który zostanie umieszczony we franciszkańskim klasztorze, w miejscu gdzie przed wielu laty mieszkał założyciel sercańskej rodziny zakonnej.

W uroczystości uczestniczyły także przełożone wyższe Zgromadzenia Sióstr Albertynek i Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, a także osoby zaprzyjaźnione ze Zgromadzeniem.

Podczas liturgii posługiwali bracia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie oraz sercański chór pod dyrekcją s. Ligii Bender w powiększonym składzie. Oprawę muzyczną Eucharystii ubogaciła muzyczna aranżacja krakowskiego kompozytora Henryka Jana Botora, autora melodii do jubileuszowych pieśni sercańskich. Posługę liturgiczną podjęły siostry z polskich wspólnot, a także siostry misjonarki.

Na Mszy Świętej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu zgromadziły się siostry sercanki z wielu polskich wspólnot oraz siostry z Francji, Rzymu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Jamajki i Boliwii.

fot. Dagmara Wysocka
fot. siostry sercanki

Przedłużeniem sobotniej uroczystości było jubileuszowe spotkanie w Auli bł. Jakuba Strzemię. Po wspólnym posiłku siostry z prowincji francuskiej i amerykańskiej oraz z wiceprowincji boliwijskiej i delegatury na Ukrainie opowiedziały o swojej posłudze, ubogacając prezentację muzyczną dedykacją. Do sióstr spoza Polski dołączyły siostry ze wspólnot formacyjnych, a także sercański chór, uświetniając spotkanie swoim śpiewem. Wieczór radości franciszkańskiej poprowadziły s. as. Wiktoria Bogusz i s. Maria Kasprzak. Sobotnia uroczystość zakończyła się błogosławieństwem którego udzielił o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.

fot. Dagmara Wysocka
fot. siostry sercanki
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści