2019/06/30 Centrum - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
W Sercu Jezusa jest nasza wielkość
Centralna uroczystość jubileuszu 125-lecia Zgromadzenia Sióstr Sercanek
w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie


„Działalność Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego od początku miała przyciągać ludzi do Serca Jezusowego, aby oni w tym Sercu odnajdywali swoją wielkość, swoją godność, swoje miejsce w Kościele”
– mówił podczas centralnych obchodów 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 30 czerwca 2019 r., ks. abp Marek Jędraszewski. Msza Święta dziękczynna za wszystkie łaski otrzymane przez Zgromadzenie na przestrzeni pięciu ćwierćwieczy sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Eucharystię poprzedziło modlitewno-historyczne wprowadzenie, animowane przez ks. dra Stanisława Szczepańca, s. dr Jadwigę Kupczewską i s. Marię Kasprzak. Zebrani w świątyni wierni wysłuchali krótkiej prezentacji historii Zgromadzenia i włączyli się w modlitwę dziękczynną za dary Bożego Serca udzielone kolejnym pokoleniom sercanek w ciągu minionych 125 lat.

Na początku Mszy Świętej odczytano list Ojca Świętego Franciszka skierowany do sercańskiej rodziny zakonnej z okazji jubileuszu, zawierający zachętę dla wszystkich duchowych córek św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Klary Ludwiki Szczęsnej do „pielęgnowania w sobie wrażliwości matki i siostry, która widzi, słyszy i współodczuwa z innymi”.

Następnie ks. Mateusz Hosaja, kustosz papieskiego sanktuarium, przywitał wszystkich gości i zaprosił do wspólnego dziękczynienia w tym szczególnym miejscu, poświęconym św. Janowi Pawłowi II, przyjacielowi i orędownikowi Zgromadzenia Sióstr Sercanek.

Wraz z Metropolitą Krakowskim niedzielną Eucharystię o godz. 12.30 sprawowali: ks. abp Józef Kowalczyk z Gniezna, ks. abp Stanisław Nowak z Częstochowy, ks. abp Adam Szal z Przemyśla, ks. bp Łukasz Buzun OSPPE z Kalisza, ks. bp Marian Buczek ze Lwowa, ks. bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, ks. inf. Bronisław Fidelus oraz blisko 50 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

W homilii ks. abp Marek Jędraszewski przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane we Włocławku podczas pielgrzymki do Polski w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego w 1991 r.:

„Pismo mówi: będą patrzeć na Ukrzyżowanego, będą wpatrywać się w Jego Serce – w tych słowach zawiera się klucz do tajemnicy, która stoi w centrum dzisiejszej uroczystości. Ale nie tylko klucz – klucz do dziejów duszy wielu ludzi, którzy przez tę otwartą Ranę (…) docierają do tego, co jest ukryte dla wzroku – wpatrują się w Jego Serce. Iluż takich ludzi zapatrzonych w Serce Odkupiciela przeszło przez tę nadwiślańską ziemię. Wpatrywali się oni wszyscy w to przebite Serce i znajdywali niekiedy nadludzką moc, ażeby dawać Mu świadectwo życia i śmierci”.

„W te dzieje ludzi polskiej ziemi wpatrzonych w Serce, w to co ukryte wewnątrz, w te dzieje ludzi polskiej ziemi, wpisują się dzieje św. bpa J.S. Pelczara i dzieje bł. Klary Ludwiki Szczęsnej. W te dzieje wpisują się dzieje całego założonego przez nich Zgromadzenia Służebnic Najśw. Serca Jezusowego” – dodał Metropolita Krakowski.

Celebrans przywołał również główne wątki z życia pierwszej sercanki i nazwał bł. Klarę Szczęsną „prawdziwą uczennicą Serca Jezusowego”, ponieważ była zdecydowana służyć Bogu całym sercem i gotowa na wszystko z miłości do Niego.


Na zakończenie Eucharystii słowo wdzięczności do biskupów, kapłanów, sióstr i gości skierowała m. gen. Olga Podsadnia. „Jesteśmy szczęśliwe, że dziś możemy wyrazić całą głębią naszego serca uwielbienie i dziękczynienie Bogu i ludziom za ogrom łask, otrzymanych w ciągu 125 lat istnienia Zgromadzenia. Nosimy w sercu doświadczenia Bożej miłości i dobroci otrzymane dzięki posłudze naszych Sióstr Patronowi tego Sanktuarium, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II".

Uczestnicy niedzielnej uroczystości otrzymali papieskie błogosławieństwo wraz z odpustem zupełnym, którego na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej udzielił ks. abp Marek Jędraszewski.

Jubileuszową radość dzieliły z siostrami sercankami przełożone wyższe z kilku zgromadzeń zakonnych, rodzice Prezydenta RP Andrzeja Dudy, członkowie rodziny św. Józefa Sebastiana Pelczara, oraz osoby zaprzyjaźnione ze Zgromadzeniem. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także członkowie Sercańskiej Rodziny Świeckich z Korczyny, Bystrej Podhalańskiej i Warki,  łódzkie wspólnoty Sercańskiej Rodziny Świeckich i Dziecięcej Rodziny Sercańskiej, Młodzież Sercańska  z Częstochowy oraz rodacy bł. Matki Klary Szczęsnej z Lubowidza wraz z opiekunem ks. Grzegorzem Ślesickim.

Podczas liturgii śpiewał chór sercański pod dyrekcją s. Ligii Bender w powiększonym składzie wraz z kompozytorem Henrykiem Janem Botorem, który swoją grą ubogacił oprawę muzyczną jubileuszowej celebracji.

W modlitwie uczestniczyły siostry z wszystkich sercańskich wspólnot w Polsce, a także siostry przybyłe  z Boliwii, USA, Jamajki, Francji, Ukrainy i Rzymu.        

zobacz również:

fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Biuro Prasowe
fot. siostry sercanki
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści