2019/11/10 Msza św. z wprowadzeniem relikwii 34. świętych i błogosławionych - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Wprowadzenie relikwii 34. Świętych i Błogosławionych
do kościoła pw. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie


W niedzielę 10 listopada 2019 r. podczas uroczystej Eucharystii o godz. 12.30 w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie ks. kard. Kazimierz Nycz dokonał wprowadzenia relikwii 34 Świętych i Błogosławionych, którzy poprzez duszpasterstwo, słowo, modlitwę i pracę przyczynili się w znacznym stopniu do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród nich znalazł się Założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, św. bp Józef Sebastian Pelczar.
 
Relikwiarz, który wprowadzono do kościoła został zaprojektowany przez artystę Tomasza Morka i przedstawia ryngraf z Matkę Bożą Częstochowską na tle orła w koronie, a wokół niej  umieszczono 34 kapsuły z relikwiami.

Na początku homilii ks. Kardynał powiedział do zebranych: „Niech będzie Bóg uwielbiony   w swoich świętych – to przyjmijmy jako najgłębszy fundament kultu świętych”. Przypomniał, że osoby wyniesione na ołtarze są naszymi przewodnikami na drodze do świętości. Metropolita warszawski wskazywał również na potrzebę odpowiedzialności za Ojczyznę a zarazem pielęgnowania wolności we własnym sercu, „ponieważ jest to ta wolność, do której wyzwolił nas Chrystus”.

W trakcie homilii ks. kard. Nycz nawiązał również do historii słynnej świecy niepodległości, którą Pius IX po zakończeniu uroczystości kanonizacyjnych św. Jozafata podarował Polsce, wyrażając życzenie, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy odzyska ona niepodległość. „I rzeczywiście tak się stało. Po odzyskaniu niepodległości marszałek sejmu zapalił te świecę. (...) W tym miejscu pragnę wymienić nazwiska, które są z tą świecą głęboko związane: mianowicie bp. Józef Sebastian Pelczar (...) On był tym biskupem, który po zapaleniu świecy po odzyskaniu wolności wygłosił słynne kazanie tłumaczące i wyjaśniające sens tej historycznej świecy. I to jest zadanie, które jest aktualne także dzisiaj – mówił w trakcie homilii ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

Metropolita przywołał również słowa, jakie w 1966 r. wypowiedział w Warszawie Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. To słynne zdanie wciąż jest aktualne – zaznaczył kard. Nycz. Warto zaznaczyć, że jedna kapsuła w ryngrafie wprowadzonym do kościoła Ofiarowania Pańskiego jest pusta – w niej zostaną umieszczone relikwie Prymasa Tysiąclecia po jego beatyfikacji w dniu 7 czerwca 2019 r.

W uroczystym wprowadzeniu relikwii uczestniczyły także siostry sercanki: s. wik. Margerita Gruca, s. as. Wiktoria Bogusz, s. Marcelina Zemła i s. Salezja Wojdyła z Krakowa oraz s. as. Dawida Kaszuba, s. Symeona Okrój, s. Chrystiana Orządała , s. Jana Paula Słoboda i s. Marietta Maryan z Warszawy.

copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści