2019/11/22 Obchody 100-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Obchody 100-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską
w Krakowie


W związku z odbywającymi się w Krakowie obchodami 100-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską 22 listopada 2019 r. siostry sercanki gościły w Domu Generalnym Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Salwatore Pennacchio.
 
Ksiądz Arcybiskup w towarzystwie ks. prał. Kryspina Dubiela i ks. prał. Andrei Francia, radców nuncjatury, spotkali się z m. gen. Olgą Podsadnią i zarządem Zgromadzenia. Przy okazji wizyty w klasztorze sióstr sercanek zwiedzili również Muzeum św. Józefa Sebastiana Pelczara.


W ramach obchodów 100. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską w sobotę, 23 listopada, w kopalni soli „Wieliczka” miał miejsce koncert Piotra Rubika zatytułowany „Wiara, nadzieja, miłość”.  W komorze „Warszawa”, w której odbyło się to wydarzenie, zgromadziło się liczne grono dostojników kościelnych oraz zaproszonych gości. Koncertu wysłuchały również m. gen. Olga Podsadnia, s. wik. Margerita Gruca, s. as. Wiktoria Bogusz i s. ek. Dolores Dybaś.
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystością wieńczącą jubileuszowe wydarzenia była Eucharystia sprawowana w Niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze na Wawelu, której przewodniczył. ks. kard. Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Świętujemy wydarzenia minione, które zapoczątkowały nowy rozdział w historii Polski i jej relacji ze Stolicą Apostolską, ale patrzymy także z nadzieją w przyszłość, modląc się i podejmując odpowiedzialność za to, co nam powierzono w głębokim przekonaniu, że to Chrystus jest przyszłością i nadzieją dla świata – zaznaczył w homilii celebrans.

Wraz z nim Mszę Świętą koncelebrowali: ks. kard. Stanisław Dziwisz, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, pierwszy po drugiej wojnie światowej nuncjusz apostolski w naszej ojczyźnie, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, bp Jan Piotrowski, biskup kielecki, bp Tadeusz Rakoczy i biskupi pomocniczy krakowscy i bielsko-żywiecki – bp Jan Szkodoń, bp Damian Muskus OFM, bp Janusz Mastalski i bp Piotr Greger.

W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie służb dyplomatycznych i konsularnych oraz rektorzy i profesorowie krakowskich uczelni wyższych i siostry zakonne, a wśród nich siostry sercanki: m. gen. Olga Podsadnia, s. wik. Margerita Gruca, s. as. Hieronima Galas, s. as. Serafia Pajerska, s. ek. Dolores Dybaś, s. as. Ezechiela Płudowska, s. Stellana Gajda, s. Remigia Sawicka, s. Mariam Balińska i s. Stanisława Baran.


zobacz także:
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści