2019/12/26 Świąteczne spotkanie z ubogimi w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Świąteczne spotkanie z ubogimi w Krakowie


Krakowska wspólnota Hanna działająca na rzecz potrzebujących 26 grudnia 2019 r., w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, zorganizowała wigilię dla ubogich. Podczas świątecznego spotkania pomocą, dobrym słowem i talentem muzycznym posłużyły s. Rut Koczarga i s. Faustyna M. Kruczkowski.
 
Poniżej zamieszczamy wspomnienie z tego spotkania.

„Z wielką radością i wdzięcznością wspominam dzień w którym udało nam się stworzyć atmosferę domu dla tych, którzy go na co dzień nie mają. Spotkanie wigilijne, które odbyło się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, zostało zorganizowane przez wspólnotę Hanna, która od ponad trzech lat w każdą środę spotyka się z ubogimi i bezdomnymi na krakowskich Plantach przy Teatrze Słowackiego. Kanapki, kawa, herbata, a w sezonie zimowym także zupa, są przygotowywane w salce przy Parafii pw. św. Mikołaja, gdzie znajdują się relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej – patronki wspólnoty. Tutaj każdy jest mile widziany, a szczególnie ci, którzy, którzy są spragnieni miłości i ludzkiej dobroci.

Spotkanie wigilijne odbyło się dzięki wielu darczyńcom i zaangażowaniu grona młodych wolontariuszy i znajomych. To był szczególny czas budowania więzi z osobami, które na co dzień cierpią z powodu samotności. Rodzinna atmosfera przejawiała się w serdecznych i głębokich rozmowach, pełnych miłości spojrzeniach, pięknych życzeniach, wspólnym posiłku i oczywiście radosnym kolędowaniu. Na końcu nie zabrakło także dziecięcej radości z powodu prezentów w postaci niezbędnych rzeczy potrzebnych na zimę, jak na przykład koce i latarki.

Nie da się słowami oddać tego co było mi dane przeżyć we wspólnocie z bezdomnymi. Ale dzielę się tym dlatego, aby zachęcić do otwartość i wrażliwości na ludzi, których na co dzień mijamy spiesząc się do szkoły, do kościoła, do sklepu. Tak niewiele potrzeba, aby choć przez chwilę ci ludzie poczuli się szczęśliwi i kochani. A dobro, którym się dzielimy, powraca do nas podwójne i w takich momentach można prawdziwie świętować Boże Narodzenie.

Aby pokrótce przybliżyć ideę wspólnoty Hanna, warto wspomnieć, że należą do niej młodzi, wartościowi ludzie, którzy chcą stawać się bezinteresownym darem dla innych. To piękne doświadczenie, kiedy widzi się młodzież spieszącą z pomocą do ubogich, która oprócz rozdawania kanapek, dzieli się z nimi ciepłem, bliskością i dobrym słowem.

Za każdym razem, kiedy członkowie wspólnoty wychodzą na Planty, aby spotkać się z potrzebującymi, najpierw modlą się za tych, których Bóg postawi na ich drodze. Na Plantach czeka na nas grono osób które nas już poznały, ale kilka osób ze wspólnoty wychodzi poza ustalone miejsce, by dotrzeć z kanapką i herbatą także do tych, którzy nie mają odwagi do nas podejść.  

Wspólnota troszczy się także o swój rozwój duchowy. Raz w miesiącu jest sprawowana Msza Święta w intencji jej członków, organizowane są także rekolekcje i spotkania ze słowem Bożym rozważanym w rytmie lectio divina.

copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści