2020/06/13 120. rocznica konsekracji kościoła Sióstr Sercanek w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
120. rocznica konsekracji kościoła Sióstr Sercanek w Krakowie


13 czerwca 2020 r. przypadła 120. rocznica konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Garncarskiej w Krakowie. Z tej okazji w niedzielę, 14 czerwca, o godz. 10.00 Mszy św. dziękczynnej za dar sercańskiej świątyni przewodniczył i homilię wygłosił o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.
 
Podczas Eucharystii siostry sercanki wraz z wiernymi polecały Bożemu Sercu dobrodziejów, sympatyków i modlących się w tym kościele, jak również zmarłych fundatorów i budowniczych świątyni.

W homilii o. Rafał Antoszczuk OFMConv przywołał wydarzenie sprzed 120 lat, opisane wówczas szczegółowo w krakowskim dzienniku „Czas”. Celebrans odniósł się także do ewangelicznej postaci Zacheusza, wskazując w nim przykład człowieka pragnącego spotkać żywego Boga w świątyni swojego serca, a także w swoim domu i w swojej codzienności.

Na zakończenie wspólnej modlitwy wszyscy zgromadzeni włączyli się w uroczysty śpiew Te Deum, dziękując Bogu za wszystkie łaski otrzymane w tym miejscu na przestrzeni minionych 120 lat.

Na dwa tygodnie przed rocznicą konsekracji zakończyły się prace remontowe w sercańskim kościele.


Wspomnienie z uroczystości poświęcenia świątyni, zamieszczone w krakowskim dzienniku Czas pod datą 13 czerwca 1900 r.

„Przy ul. Garncarskiej, tuż nad brzegiem Rudawy, wznoszą się dziś trzy obszerne budynki. Środkowy z nich stanowi nowy kościół, budynek dwupiętrowy z prawej strony przeznaczony jest na cele zgromadzenia, budynek dwupiętrowy z lewej na mieszkania dla pań, pozostających pod opieką zgromadzenia. Z zewnątrz przedstawiają się te trzy budynki ozdobnie i okazale.(…) Z domu zakonnego przechodzi się korytarzem do nowego kościoła. Świątynia przedstawia się bardzo pięknie, ma dużo światła złagodzonego delikatnie witrażami. W głównym ołtarzu złoconym umieszczony jest wielki obraz Serca Pana Jezusa. W prezbiterium piękne stalle. Kościół oświetlają witraże z Insbrucku, przedstawiające Pana Jezusa i Serce Matki Boskiej, zaś nad drzwiami głównymi świętą Cecylię. W głównej nawie są dwa ołtarze: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i objawienie się świętemu Franciszkowi Chrystusa Ukrzyżowanego. Tutaj też jest obszerny chór dla Sióstr Służebnic. (…)
„Poświęcenie nowego kościółka Sióstr Służebniczek przy ul. Garncarskiej odbyło się dzisiaj o godz. 7 rano. Książe Biskup [Jan Puzyna] tak przemówił: Przed 10 laty jeden z kapłanów mający obecnie wysoką godność biskupią, podjął myśl założenia zgromadzenia, które by nie tylko szerzyło chwałę Bożą, ale uprawiało także czynną miłość bliźniego. I oto powstało Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, wykonywujące opiekę nad służącymi i niosące im naukę chrześcijańską, a ponadto ulgę chorym i cierpiącym. Pasterz zakończył życzeniem, aby chwała Boża i miłość bliźniego rosła tu coraz więcej pod znakiem Serca Jezusowego, któremu zgromadzenie się oddało. Po przemówieniu Książę Biskup odprawił w asystencyi duchowieństwa przed głównym ołtarzem cichą Mszę Świętą, w czasie której udzielił Komunii Świętej duchowieństwu, Siostrom Służebniczkom i przebywającym w przytulisku służącym” (…).

copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści