2020/06/19 Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w kościele Sióstr Sercanek w Krakowie - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w kościele Sióstr Sercanek w Krakowie


W tytularną uroczystość Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 19 czerwca 2020 r. w kościele sióstr przy ul. Garncarskiej w Krakowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W ramach duchowego przygotowania do tego wydarzenia w dniach 10 – 18 czerwca 2020 r. trwała nowenna, którą ze względu na przeżywany obecnie w Kościele w Polsce Rok św. Jana Pawła II ubogaciły teksty zaczerpnięte z papieskich przemówień o Bożym Sercu.

Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości były okolicznościowe homilie wygłoszone w kościele sióstr przez ks. prof. dra hab. Tadeusza Dzidka w środę i czwartek na wieczornych Mszach św. i w piątek podczas porannej Eucharystii o godz. 7.00. Wraz z Księdzem Profesorem Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. prał. Józef Morawa, ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski,  ks. kanclerz Andrzej Lichosyt i o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.

Motywem przewodnim homilii były słowa z Ewangelii św. Mateusza mówiące o cichości, pokorze i łagodności Serca Jezusowego (por. Mt 11,28). Celebrans opowiedział również historię obrazu Bożego Serca autorstwa Antoniego Zembaczyńskiego umieszczonego w głównym ołtarzu świątyni.


Tego dnia podczas wspólnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu siostry ponowiły śluby zakonne, powierzając się na nowo Sercu Jezusowemu i odśpiewały uroczyście hymn Zgromadzenia „Serce Boże, pobłogosław”.

Po Nieszporach i uroczystym nabożeństwie ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza. Do koncelebry dołączyli: ks. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJP II w Krakowie, ks. prof. dr  hab. Kazimierz Panuś, o. dr hab. Przemysław Michowicz OFMConv, o. dr hab. Aleksander Sitnik OFM, ks. dr Krzysztof Porosło i o. kapelan Rafał Antoszczuk OFMConv.

W słowie skierowanym do zebranych w świątyni wiernych Ksiądz Kardynał zachęcał do postawy  pokory i cichości, a także do zaufania Bogu w obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się Kościół i świat dotknięty epidemią.  

Chrystus wie, że tylko kochając, znajdziemy ostateczną odpowiedź na wszystkie pytania, rozterki i trudności, jakich doświadczamy w życiu. Jezus wie i my wiemy, że każda prawdziwa miłość kosztuje, jest „jarzmem”, ale jednocześnie spełnieniem najgłębszych pragnień ludzkiego serca – zaznaczył.

Podczas uroczystości posługę liturgiczną podjęli diakon Andrea Nardotto, bracia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie oraz siostry chórzystki pod dyrekcją s. przeł. Ligii Bender.

copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści