2020/06/25 70. rocznica święceń kapłańskich kard. Jaworskiego - Oficjalna strona sióstr sercanek

Przejdź do treści
70. rocznica święceń kapłańskich ks. kard. Mariana Jaworskiego

fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Miłość do Eucharystii, do Matki Bożej Kalwaryjskiej i służba Kościołowi aż do końca – te trzy rysy w szczególny sposób ukazują piękno powołania i życiowej misji ks. kard. Mariana Jaworskiego, który w tym roku obchodzi 70-lecie święceń kapłańskich.

Z tej okazji 25 czerwca 2020 r. w katedrze na Wawelu w kaplicy Zebrzydowskiego w pobliżu krypty abpa Baziaka Mszę św. wraz z Jubilatem sprawowali: ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. bp Marian Buczek z Ukrainy,  ks. bp Jan Zając i o. bp Damian Muskus OFM, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII w Krakowie, który wygłosił okolicznościową homilię oraz władze i profesorowie uniwersytetu, a także o. Azariasz Hess OFM z Lublina i ks. Mirosław Pstrągowski  z Bydgoszczy.

W uroczystości wzięli udział bliscy i przyjaciele Jubilata, bracia albertyni i siostry zakonne, a wśród nich siostry sercanki z zarządu generalnego: m. gen. Olga Podsadnia, s. wik. Margerita Gruca, s. as. Hieronima Galas, s. as. Wiktoria Bogusz i s. ek. Dolores Dybaś.

Jak zaznaczył ks. kard. Dziwisz, Jubilat był wielkim przyjacielem św. Jana Pawła II oraz odnowicielem Kościoła na Ukrainie, zniszczonego przez komunizm. O jego licznych zasługach na polu duszpasterskim i naukowym świadczy bogaty życiorys, który pokrótce zamieszczamy poniżej.

Urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie i tam rozpoczynał swoją drogę do kapłaństwa. Święcenia przyjął w roku 1950 z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat oddawał się pracy naukowo-dydaktycznej, pełniąc obowiązki profesora seminariów duchownych w Krakowie, sekretarza Rady Naukowej Episkopatu Polski, dziekana Wydziału Teologicznego w Krakowie.

Po przekształceniu w 1981 r. Wydziału Teologicznego w Papieską Akademię Teologiczną był wykładowcą i jej pierwszym rektorem w latach 1982-1988. Sakrę biskupią przyjął w 1984 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego został w 1991 roku. 10 lat później Jan Paweł II ogłosił go kardynałem.

Otrzymał tytuły doktora honoris causa m.in. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2006 r. jest Honorowym Obywatelem Krakowa. W 2017 r. otrzymał Order Orła Białego, który przekazał jako wotum wdzięczności do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

/Za: www.krakow.gosc.pl, Magdalena Dobrzyniak/

fot. ks. Mirosław Pstrągowski
70-lecie święceń kapłańskich kard. Mariana Jaworskiego
copyright @ siostry sercanki 2018
Ochrona danych
Informacja o cookies
Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorem danych jest Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 24, tel. 609 984 820, iod@sercanki.org.pl.
Wróć do spisu treści