W dniach 17-18 grudnia 2022 r. w domu rekolekcyjno-formacyjnym „Dobre miejsce” na warszawskich Bielanach miało miejsce spotkanie dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które poprowadził ks. Michał Stachera, a wraz z nim s. Salezja Wojdyła i s. Tomira Brzezińska MSF.
Poniżej zamieszczamy wspomnienie s. Salezji z tego spotkania.
Wspólnie ze stypendystami podjęliśmy temat Sakramentu Pokuty i Pojednania. Dzień skupienia rozpoczął się w sobotę o godz. 15.30 rekreacją i wzajemnym zapoznaniem się uczestników. Ten pierwszy punkt programu miałam przyjemność przygotować i poprowadzić. Następnie udaliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej na spektakl pt. „Pinokio” w wykonaniu kleryków III roku. W sztuce skierowanej nie tylko do najmłodszych alumni opowiedzieli o wartości miłości rodzinnej, dojrzewaniu, pracy nad samym sobą i dążeniu do celu. Pinokio jest drewnianym pajacem, który przechodzi przemianę od nieposłusznego i łatwowiernego egoisty do dzielnego oraz zdolnego do poświęcenia i miłości syna. Proces dojrzewania Pinokia jest symbolem przemian wewnętrznych zachodzących w człowieku na różnych etapach jego życia. Dla nas sztuka wystawiona przez kleryków była wprowadzeniem w dzień skupienia o tematyce pojednania człowieka z Bogiem Ojcem w Sakramencie Pokuty.
Po powrocie i kolacji ks. Michał wygłosił do stypendystów konferencję w oparciu o ewangeliczną perykopę o miłosiernym ojcu i o marnotrawnym synu. W niedzielne przedpołudnie stypendyści wysłuchali drugiej części konferencji o miłosierdziu Bożym, a później pracowali w grupach warsztatowych, poszukując odpowiedzi na zagadnienia związane ze Spowiedzią Świętą. Po warsztatach powiedziałam do młodych świadectwo o tym, jakie miejsce ma Spowiedź Święta w moim życiu. Miałam okazję podzielić się doświadczeniem spotkania z miłosiernym i przebaczającym Ojcem, którego w szczególny sposób doświadczam w Sakramencie Pokuty. Następnie s. Tomira podjęła temat pracy nad sobą, podkreślając szczególnie kwestię rozwoju duchowego i pracy nad własnym charakterem.
Po obiedzie stypendyści mieli czas na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem oraz możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. W międzyczasie nie zabrakło również możliwości do indywidualnych rozmów i spotkań integracyjnych.
Zwieńczeniem dwudniowego dnia skupienia była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wraz z Księdzem Kardynałem Eucharystię koncelebrowali: ordynariusz warszawsko-praski, ks. bp Romuald Kamiński wraz z księżmi z zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: przewodniczącym - ks. Dariuszem Kowalczykiem, wiceprzewodniczącym – ks. Pawłem Walkiewiczem, wicedyrektorem Biura FDNT ds. Formacji Stypendystów – ks. dr Łukaszem Nyczem oraz koordynator FDNT w diecezji warszawsko-praskiej – wspomnianym wyżej ks. Michałem Stacherą. Oprócz stypendystów – uczniów – w Eucharystii uczestniczyli również studenci, którzy w niedzielę przeżywali również swój dzień skupienia.
Ks. kard. Nycz w homilii wygłoszonej do stypendystów powiedział:
„Bądźcie przykładem, który przełamie stereotypy na temat Kościoła i Jana Pawła II. Bądźcie tymi, którzy będą świadczyć o świętości Jana Pawła II. Niech z osobą i nauczaniem św. Jana Pawła II łączy was o wiele więcej niż to, że jest on patronem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Spotkanie formacyjne zakończyliśmy wieczerzą wigilijną.
Fot. Hubert Szczypek, Biuro Prasowe FDNT