Bóg działa w każdy czas
O żuromińskiej ziemi błogosławionych, źródle chrzcielnym wypływającym z rodzinnych stron bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej i żywej wierze w jej orędownictwo pośród codziennych spraw mówił ks. Grzegorz Ślesicki podczas Mszy św. sprawowanej w święto błogosławionej Współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Sercanek o godz. 7.00 w kościele przy ul. Garncarskiej w Krakowie.
Kapłan diecezji płockiej, obecnie proboszcz Parafii pw. św. Tekli w Naruszewie, przez sześć lat posługiwał w Parafii św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu, skąd pochodziła Ludwika Szczęsna, dlatego podczas homilii podzielił się swoim osobistym doświadczeniem opieki bł. M. Klary i zachęcał do powracania myślą do miejsc bliskich sercu Błogosławionej.
Dekanat żuromiński to ziemia błogosławionych. To źródło chrzcielne [w kościele w Lubowidzu] zrodziło do życia bł. Matkę Klarę Szczęsną. Dlatego proszę Was, Drogie Siostry, żebyście w modlitwach pamiętały o ziemi płockiej, aby Bóg wzbudzał tam jak najwięcej świętości –powiedział celebrans na zakończenie homilii.
Poranną Eucharystię sprawowali również: ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski; o. Krzysztof Górski OCD, przeor klasztoru OO. Karmelitów w Przemyślu; o. dr Robert Cielicki OFMCap; o. Andrzej Żyłka OCarm i o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv.
Ze względu na przypadającą w tym roku 160. rocznicę urodzin i chrztu Ludwiki Szczęsnej ks. proboszcz Grzegorz Ślesicki podarował siostrom figurę gołębia pochodzącą z lubowidzkiej chrzcielnicy, zdemontowaną podczas generalnego remontu kościoła. Wspomniał również śp. ks. Tadeusza Nikicina, który był wielkim czcicielem bł. Matki Klary, ponieważ to on prosił o przekazanie symbolu Ducha Świętego Zgromadzeniu Sióstr Sercanek.
W uroczystości wzięli udział czciciele Błogosławionej z Krakowa, a także z jej rodzinnych stron, a wraz z nimi siostry sercanki z krakowskich wspólnot oraz siostry z Polski, Ukrainy, Francji i z Włoch, odprawiające w tych dniach rekolekcje zakonne.
Msza św. o dar kanonizacji bł. Współzałożycielki Sercańskiej Rodziny Zakonnej była również sprawowana o godz. 18.30. Poprzedziła ją litania ku czci pierwszej sercanki oraz uroczyste Nieszpory. Wieczornej Eucharystii przewodniczył proboszcz Parafii Archikatedralnej na Wawelu ks. dr Paweł Baran. Wraz z nim przy ołtarzu zgromadziło się pięciu kapłanów: ks. kan. Andrzej Grodecki, wieloletni kapelan krakowskiego kościoła, a obecnie proboszcz Parafii pw. NMP Królowej w Będkowicach; o. dr hab. Aleksander Sitnik OFM; o. prof. dr hab. Przemysław Michowicz OFMConv; o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv i ks. Paweł Lisoń.
Ksiądz Proboszcz Paweł Baran podkreślił, że gdy żyjemy uważnie, jak święci, to wówczas ten okres zwykły w naszym życiu, podobnie jak to jest w roku liturgicznym, staje się czasem łaski i zjednoczenia z Bogiem.
Życiorys bł. Matki Klary pokazuje, jak wiele Pan Bóg może zdziałać w naszym życiu, jeśli tylko pozwolimy Mu się prowadzić. Prośmy Boga świętując dzień bł. M. Klary, byśmy z życia świętych umieli uczyć się współpracować z łaską Bożą i dostrzegać Boga przychodzącego w okresie zwykłym naszego życia, kiedy wydaje się, że nic ważnego się nie dzieje. Właśnie wtedy Bóg chce w nas działać, chce coraz bardziej przemieniać nas swoją łaską i przybliżać nas do siebie – zaznaczył kaznodzieja.
Na wieczornej Eucharystii wraz z siostrami zgromadzili się czciciele bł. Matki Klary Szczęsnej. Liturgię ubogacił śpiew sercańskiego chóru pod dyrekcją s. przeł. Ligii Bender, s. przeł. Joanetty Pilackiej i s. Martyny Proszek, a także asysta braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie.