W dniach 24 lipca – 8 sierpnia 2023 r. s. przeł. Ewelina Brodzik i s. Laura Piróg posługujące na co dzień w Neuf Marché na północy Francji, udały się wraz z młodzieżą z diecezji Rouen do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży.
Tematem spotkania wyznaczonym przez papieża były słowa z Ewangelii wg Ewangelii św. Łukasza: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Poniżej zamieszczamy wspomnienie sióstr z ŚDM 2023 w Lizbonie.
Nasze modlitewne spotkanie rozpoczęliśmy 24 lipca o godz. 7.00 Mszą św. w Notre-Dame de Bonsecours, gdzie złożyliśmy również nasze osobiste prośby do Matki Bożej. Eucharystię sprawował ks. Dominique Lebrun, który towarzyszył nam podczas całej pielgrzymki. Podróż rozpoczęła się ok. godz. 9.30. W długą, bo prawie 2000 kilometrową trasę, wyruszyło pięć autokarów, a dwa dodatkowe miały dojechać do Lizbony.
Warto wspomnieć, że w naszym autokarze znalazło się 15 Chińczyków, którzy przyjechali z ks. Nicolasem Franqueville, misjonarzem z Chin. Dołączyli do nas, ponieważ w swoim kraju nie mogli ujawnić udziału w tym religijnym zgromadzeniu. Okazało się, że prawo chińskie zabrania uczestnictwa w tego typu spotkaniach poza własną diecezją, a każdy, kto próbuje się temu przeciwstawić, może być zwolniony z pracy lub usunięty z grona studentów. Tak więc 15-osoba grupa mieszkańców Chin przyjechała do Francji pod pretekstem zwiedzania Paryża. Okazało się że jeden z Chińczykow był w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. z polskim kapłanem i postanowił, że kolejnym razem przyjedzie z całą grupą. I tak też się stało. Wszyscy członkowie tej wspólnoty są animatorami małych religijnych społeczności.
Pierwszym naszym przystankiem była Fatima. Przyjechaliśmy do tego maryjnego sanktuarium 25 lipca ok. godz. 10.00. W oczekiwaniu na Mszę św. wielu pątników przeszło na kolanach wyznaczoną trasę, ale nie obyło się bez ran na kolanach. Te ślady oddania czci Matce Najświętszej pozostały widoczne do końca pobytu w Portugalii. W samo południe sprawowana była Eucharystia, a po obiedzie odprawiliśmy drogę krzyżową w pobliskim sadzie oliwkowym. Dało się zauważyć, że w kaplicy objawień była kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, natomiast oryginalna znajduje się w Lizbonie i można ją poznać kuli ofiarowanej przez papieża Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za ocalenie życia podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r.
O godz. 18.00 wyruszyliśmy do Vila Nova de Foz-Coa. Po drodze podziwialiśmy widoki, jakich jeszcze w życiu nie widzieliśmy. Były to cuda natury, których piękna nie oddadzą nawet najlepszej jakości zdjęcia: winnice uprawiane na pasmach górskich, drzewa oliwkowe i ciągłe serpentyny – w dół i w górę. Jechaliśmy w ten sposób cztery godziny. Na miejscu parafianie przywitali nas piękną tradycyjną muzyką i różnymi przysmakami. Ze względu na to, że jest to teren rolniczy, wszystko było podarowane przez hodowców i przygotowane dla nas na grillu. Mimo późnej godziny jedliśmy do syta i bawiliśmy się w radosnym nastroju, ale w końcu trzeba było pójść spać (na przygotowaną dla nas salę gimnastyczną), bo nazajutrz czekała na nas dalsza podróż.
Po modlitwie porannej w pięknie przyozdobionym kościele wyjechalismy do Doliny Douro, gdzie była sprawowana Eucharystia. Tutaj byli już obecni pielgrzymi z różnych krajów. Po Mszy św. pojechaliśmy do diecezji Lamego, gdzie mieliśmy przebywać przez tydzień. Parafianie ze swoim proboszczem przyjęli nas bardzo serdecznie. Czas spędzony w tym miejscu był wypełniony modlitwą, rozrywką i zwiedzaniem regionu. Wyjeżdżaliśmy również na Msze św. do Lamego. Był to piękny czas, dlatego kiedy nadszedł moment pożegnania, wszyscy mieliśmy łzy w oczach. Widzieliśmy, że gospodarze byli bardzo zmęczeni, ale jednocześnie szczęśliwi, kiedy widzieli nasze radosne twarze. Podzielali również naszą radość z nawiązanych kontaktów i dobrze przeżytych chwil w gronie parafian. Korzystając z okazji, wraz z s. Laurą pragniemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność wobec pani, która na czas naszego pobytu w tym miejscu pozostawiła nam do dyspozycji cały swój dom. Był to dla nas niezwykły dar.
31 lipca po śniadaniu opuściliśmy Lalim, wyruszając w kierunku Lizbony. Przybyliśmy tam na godz. 20.00 i zostaliśmy przydzieleni do Parafii pw. św. Tomasza z Akwinu. Gospodarze tego miejsca stworzyli nam wymarzone warunki; spaliśmy w pobliskiej szkole. W Lizbonie natomiast czekało na nas wiele duchowych propozycji i każdy mógł wybrać coś dla siebie. Wśród tych atrakcji znalazły się m.in.: koncerty uwielbieniowe, modlitwy ze Wspólnotą Emmanuel, czy też wystawa eucharystyczna poświęcona osobie Carlo Acutisa. Mogliśmy również uczcić relikwie tego nowego Błogosławionego, a także relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Małgorzaty Marii Alacoque. Największą popularnością wśród młodych cieszyła się sztuka teatralna o Marcelu Callo, męczenniku francuskim z okresu II wojny światowej.
W końcu nadszedł czas przyjazdu Ojca Świętego Franciszka. Każdy chciał go zobaczyć. Udało się go spotkać w piątek po drodze krzyżowej, gdy już opuszczał Park Edwarda VII.
W sobotę, 5 sierpnia, wszyscy wyruszyliśmy do Park Tagu na spotkanie z papieżem. Przybyliśmy ok. godz. 14.00. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych wynikających z upałów, z wielką radością uczestniczyłyśmy wraz z młodymi w modlitwie i Mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego. W naszą codzienność zabieramy jego trzy ważne słowa: jaśnieć, słuchać i nie lękać się.
Dziękujemy dobremu Bogu, a także Matce Generalnej Oldze Podsadniej oraz biskupowi naszej francuskiej diecezji Rouen, że mogłyśmy wraz z młodymi uczestniczyć w tym niezwykle bogatym doświadczeniu duchowym.