Nosimy skarb w naczyniach glinianych
Wdzięczność Bogu za sercańskie powołanie, doświadczenie radości we wspólnocie i ufne poddanie się działaniu Ducha Świętego – to trzy drogowskazy wyznaczające szlak jubileuszowej pielgrzymki sióstr sercanek, które w dniach 24 – 27 sierpnia 2023 r. dziękowały Bożemu Sercu za 35 lat życia zakonnego.
Poniżej zamieszczamy wspomnienie sióstr z jubileuszowego wyjazdu do Częstochowy, Kalisza, Włocławka, Gietrzwałdu i Lubowidza.
„Nasze pielgrzymowanie rozpoczęło się w czwartkowy wieczór w domu prowincjalnym w Częstochowie. Podczas spotkania z m. gen. Olgą Podsadnią i m. prow. Ezechielą Płudowską doświadczyłyśmy prawdziwej radości w siostrzanej wspólnocie.
W piątkowy poranek wraz z naszymi przełożonymi uczestniczyłyśmy w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze sprawowanej m.in. w naszej intencji, a także za całe nasze Zgromadzenie. Dziękując za obecność Maryi w życiu każdej z nas, na nowo oddałyśmy się pod Jej macierzyńską opiekę.
Po Mszy św. i osobistej modlitwie, zgodnie z zamierzeniem powziętym na początku naszego pielgrzymowania, poddałyśmy się Bożemu działaniu, a nie swoim własnym planom, poszukując uważnie woli Bożej. Owocem tych poszukiwań w pierwszej kolejności były: wspólna droga krzyżowa na jasnogórskich wałach odprawiana wraz z obecnymi tam rodzinami, a następnie podróż do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie uczestniczyłyśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia, w Eucharystii i w adoracji Najśw. Sakramentu. W drodze z Kalisza do Włocławka zatrzymałyśmy się w kościele parafialnym pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Turku, gdzie wspólnie odmówiłyśmy I Nieszpory z uroczystości NMP Częstochowskiej. Drugi dzień naszego pielgrzymowania zakończyłyśmy w naszym domu we Włocławku, gdzie zostałyśmy ugoszczone przez s. przeł. Genowefę Roguską. Tam też skorzystałyśmy z dwóch noclegów, za co serdecznie dziękujemy.
W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej na mapie naszego jubileuszowego wędrowania pojawił się Gietrzwałd – jedyne w Polsce miejsce słynące z zatwierdzonych przez Kościół objawień maryjnych. W Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny uczestniczyłyśmy we Mszy św., a później przeszyłyśmy do pobliskiej kaplicy domu rekolekcyjnego i wspominając pierwszą profesję złożoną przed 35 laty w Przemyślu, ponowiłyśmy nasze śluby zakonne. Była to sposobność do wielkiej wdzięczności za dar powołania.
Tego dnia wysłuchałyśmy konferencji ks. Jerzego Wasyłenki z Rudek na Ukrainie, który towarzyszył nam podczas całej pielgrzymki. Kaznodzieja podkreślił, że idąc za Jezusem, „nosimy skarb w naczyniach glinianych” (por. 2 Kor 4, 7). Zachęcił nas również do spojrzenia na nasz jubileusz jako na czas żniwa. Umocnione Bożym słowem widzimy wyraźnie, że przez minione lata naszej posługi to sam Jezus siał ziarno na glebie naszych serc, a dziś możemy się zastanowić, jakie wydajemy plony… Czy wystarczające, by nakarmić tych, do których Pan nas posyła? Tego typu pytania towarzyszyły nam na pielgrzymim szlaku. Ponadto rozważając ewangeliczną perykopę o interwencji Maryi podczas wesela w Kanie Galilejskiej, uświadomiłyśmy sobie na nowo, że żyjąc pod macierzyńskim spojrzeniem Matki Najświętszej i słuchając jej słowa: „Uczyńcie wszystko, co Wam mówi Syn”, jesteśmy sługami napełniającymi stągwie wodą. A Jezus przemienia tę wodę, tj. nasze dobre czyny, w prawdziwą radość życia. Żegnając się z Matką Bożą Gietrzwałdzką wyruszyłyśmy na nocleg do Włocławka.
W niedzielny poranek o świcie wyjechałyśmy w rodzinne strony naszej bł. M. Klary Szczęsnej. Po przejechaniu niemal 100 km zatrzymałyśmy się w Lubowidzu. Centralnym punktem naszego pielgrzymowania po ziemi płockiej był kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła, gdzie została ochrzczona mała Ludwika. W kontekście niedawno przeżywanej 160. rocznicy urodzin Współzałożycielki naszego Zgromadzenia, nawiedzenie tego miejsca było dla nas niezwykle ważne. Uczestniczyłyśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. Jerzego Wasyłenkę i ks. proboszcza Sławomira Stefańskiego. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych zdjęć przy chrzcielnicy, które po latach będą nam przypominać, że szczególną patronką naszego 35-lecia ślubów była bł. Matka Klara. Przebywając na terenie lubowidzkiej parafii nawiedziłyśmy również miejsca związane z Ludwiką Szczęsną, zaczynając od Sztoku, przez Borczyny, do Cieszek. Te miejsca są zarówno dla nas jak i dla mieszkańców tego terenu szczególnym przypomnieniem, że „ta ziemia jest ziemią rodzącą błogosławionych”, jak mówił ks. bp Szymon Stułkowski w katedrze płockiej 11 czerwca 2023 r. podczas centralnych uroczystości związanych z urodzinami bł. Matki Klary.
Wdzięczne Bożemu Sercu za łaskę powołania, za 35 lat życia ślubami zakonnymi i za ten niezwykły jubileuszowy czas Bożego działania w naszych sercach składamy dzięki dobremu Bogu, naszym przełożonym i wszystkim, którzy pomogli nam pięknie przeżyć nasz jubileusz”.
W pielgrzymce uczestniczyły: s. Adela Szymczakowska, s. Agnieszka Kania, s. Marcelina Zemła, s. Aniela Kowalik, s. Róża Ciemierkiewicz, s. Weronika Habdas, s. Adriana Łachnik i s. Marianna Łacina. Pięć sióstr z tego rocznika z przyczyn zdrowotnych i innych nie mogło uczestniczyć w jubileuszowym świętowaniu osobiście, jednak całą wspólnotę sióstr składających pierwsze śluby przed 35 laty połączyła jedna nić wdzięczności Bożemu Sercu za wszystkie Jego dary, którą wyrażają słowa pieśni:
„Za Jubilatek życia dar u Twoich stóp złożony, Panie, Boże, Królu nasz, bądź nam pochwalony!”.