W dniach 26 czerwca – 2 lipca 2021 r. dzieci i młodzież należące do sercańskich wspólnot świeckich z Częstochowy, Łodzi, Pińczowa i Warki wzięły udział w koloniach w Rzepedzi w Bieszczadach. W wakacyjnym wyjeździe integracyjnym uczestniczyło 45 dzieci.
Kilkudniowe spotkanie przebiegające pod hasłem” „Jestem” było okazją do poznawania Boga i siebie nawzajem. Centrum każdego z tych dni stanowiła Eucharystia. Stałymi punktami programu była wspólna modlitwa i rozmowy formacyjne w grupach.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą każda z grup przeżywała w miejscu zamieszkania, łącząc się we wspólnocie modlitwy z pozostałymi uczestnikami kolonii. Autokar wyruszył z Warki przez Częstochowę, gdzie dołączyły dzieci i młodzież z Łodzi i Pińczowa, zdążając w kierunku Rzepedzi.
Niedziela, 27 czerwca, była czasem przeznaczonym na wspólną modlitwę oraz integrację, a także poznawanie terenu i pieszą wędrówkę do Turzańska. Tam sercańska wspólnota dzieci i młodzieży zwiedziła zabytkową cerkiew greckokatolicką pw. św. Michała Archanioła.
Przedmiotem poniedziałkowych spotkań było odkrywanie wartości pokory. Uczestnicy kolonii wzięli udział w warsztatach obróbki przedmiotów z masy porcelanowej, a później zwiedzali Rzepedź. Wystąpili również w rozgrywkach sportowych i zorganizowali „baloniadę”.
Kolejny dzień przebiegał pod znakiem miłości bliźniego i przekraczania siebie. Podróż kolejką do Banicy i wyjście z przewodnikiem na Tranicę były wyzwaniem dla wielu, ale też okazją do wzajemnej pomocy. Uczestnicy wyprawy zwiedzili również ogród biblijny w Myczkowcach, mini zoo oraz park miniatur, a potem udali się nad wyczekiwaną Solinę, aby popłynąć statkiem. Ostatnią atrakcją tego dnia była dyskoteka.
W czwartek, 1 lipca, dzieci i młodzież wraz z opiekunami nagrali kolonijny teledysk. Ponadto uczestnicy wyjazdu mogli poznać duchową sylwetkę Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ze względu na bliską już beatyfikację Prymasa Tysiąclecia temat cieszył się dużym zainteresowaniem. W programie spotkania nie mogło również zabraknąć wizyty w pobliskiej Komańczy – miejscowości szczególnie związanej z postacią kard. Wyszyńskiego. Czas popołudniowy wypełniony był zabawami integracyjnymi, budowaniem wioski indiańskiej i tym podobnymi atrakcjami. Dzień zakończył się podsumowaniem kolonii.
Nazajutrz wszyscy uczestnicy spotkania wyruszyli w podróż powrotną z sercami przepełnionymi wdzięcznością, za ten piękny wakacyjny czas, podarowany im z Bożej dobroci.
Kolonie dzieci i młodzieży zorganizowali: s. Amanda Adamczyk z Częstochowy, ks. Rafał Omyła, wikariusz Parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie, s. Petronia Cieślak z Pińczowa, s. Bożymira Piś i animatorka Julia Stola z Warki oraz s. Zuzanna Citak z Łodzi. Pomocą służyli także rodzice dzieci z Pińczowa i pielęgniarka z Warki, która podczas kolonii zapewniła dzieciom i młodzieży pomoc medyczną.