Wyjdźcie na wolność!
„Tak mówi Pan: Gdy nadejdzie czas mej łaski, wysłucham cię, w dniu zbawienia przyjdę ci z pomocą. A ukształtowałem cię i ustanowiłem przymierzem dla ludu, aby odnowić kraj, aby rozdzielić spustoszone dziedzictwa, aby rzec więźniom: Wyjdźcie na wolność!” (por (Iz 49,8-15)
– te słowa odczytywane w liturgii 2 kwietnia 2025 r. ks. abp Marek Jędraszewski odniósł do św. Jana Pawła II i jego roli, jaką odegrał w historii Polski i Europy podczas swojej posługi na Stolicy Piotrowej. Dokładnie 20 lat temu cały świat zatrzymał się i nastała głęboka cisza, przerywana płaczem tak wielu osób, bo wtedy właśnie zamknęła się księga życia świętego Papieża Polaka. W dwudziestą rocznicę powrotu do Domu Ojca Jana Pawła II w Sanktuarium na Białych Morzach w Krakowie rzesze wiernych zebrały się by uczcić pamięć Świętego i by raz jeszcze podziękować Bogu za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród licznie zgromadzonych obecni byli Rycerze Jana Pawła II, Bractwo Kurkowe, przedstawiciele władz lokalnych oraz siostry sercanki z krakowskich wspólnot.
Uroczystej Mszy Świętej o godz. 17.00 przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. Słowa przywitania skierował do obecnych w świątyni kustosz sanktuarium ks. Tomasz Szopa, nawiązując do wypowiedzi osób, które były przy Janie Pawle II w ostatnich chwilach jego ziemskiej pielgrzymki. Jeden ze świadków wspomniał, że tuż po śmierci Papieża zamiast modlitwy o jego wieczny odpoczynek zgromadzeni spontanicznie zanucili hymn Ciebie Boga wysławiamy.
Msza Święta w rocznicę śmierci Papieża Polaka była również wychwalaniem Boga, w cudach i dziełach jakie dokonał przez swojego Sługę Jana Pawła II, a piękno liturgii ubogacił zespół Młode Uwielbienie. Ksiądz Kustosz przywitał serdecznie wszystkich zebranych na wspólnej modlitwie, podkreślając obecność sióstr sercanek, które w szczególny sposób związane były z postacią Świętego Papieża Polaka.
W swojej homilii, bogatej w cytaty z nauczania Jana Pawła II, ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał charakterystyczne rysy osobowości Papieża, który był wielkim głosicielem wolności oraz gorliwym i niestrudzonym krzewicielem patriotyzmu. Metropolita podkreślił, że Jan Paweł II przybył do Polski, aby budzić w sercach wolność. Przypomniał także słowa homilii, którą Ojciec Święty wygłosił dnia 2 czerwca 1979 r., kiedy to wołał: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”. Odnosząc się do licznych pism i dzieł Jana Pawła II takich jak : „Pamięć i tożsamość”, „Osoba i czyn”, „Tryptyk Rzymski”, „Myśląc Ojczyzna” oraz „Stanisław”, Ksiądz Arcybiskup podkreślił wielkość Papieża. Przypomniał, że tytuł „Wielki”, posiadało tylko trzech papieży przed nim, a tytuł ten nie nadaje papież, ale wierny lud chrześcijański.
Dla sióstr sercanek 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II była szczególnie ważna, gdyż to właśnie one przez lata towarzyszyły kard. Karolowi Wojtyle w Krakowie, a następnie trwały przy nim przez wszystkie lata pontyfikatu, aż do ostatniej chwili jego życia. Papież Polak wciąż żyje w ich sercach, wspomnieniach i w modlitwach. Żywa jest wśród sióstr pamięć jego ostatnich chwil na ziemi i tego, co wydarzyło się tuż po jego śmierci. Siostry, podobnie jak wielu Polaków, wspominają te chwile z wielkim wzruszeniem, choć minęło już 20 lat. Stąd też tak licznie zgromadziły się w papieskim sanktuarium na uroczystej Eucharystii, aby uwielbić Boga za dar świętego Papieża i nadal wiernie trwać przy Janie Pawle II Wielkim.
Po Mszy św. konferencję o nadziei wygłosił ks. dr Ryszard Kilanowicz, przybliżając historię jubileuszy w kościele katolickim oraz ich znaczenie dla wierzących. Prelegent oparł swoje rozważania na nauczaniu papieża Franciszka na temat Bulli Spes non confundit, podkreślając, że współczesny człowiek cierpi na deficyt nadziei. Ks. Kilanowicz zaznaczył, że każdy z nas jest wezwany w roku świętym do odczytywania znaków czasu w swoim życiu i do umacniania nadziei, która nigdy nie zawodzi.