Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

Wszyscy potrzebujemy oczyszczenia
„A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” (Łk 1, 43) – tymi słowami przywitała Maryję św. Elżbieta w chwili Nawiedzenia. Słowa te niczym echo rozbrzmiewały w domu Sióstr Sercanek w Częstochowie, które w dniach 5 – 6 lutego 2025 r. przeżywały w swojej wspólnocie peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Wraz z nimi w domu przy ul. Spadzistej 15 zgromadziły się także siostry z Lublina, z Radomska i z Krakowa – ze wspólnoty junioratu i z Domu Chrystusa Króla – a także parafianie i inne osoby, które pragnęły przywitać i uczcić Maryję Królową Polski. 

Dnia 5 lutego o godz. 17.00 w kaplicy domowej rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania na przybycie obrazu, któremu przewodniczył ks. prof. Paweł Wolnicki. Śpiew towarzyszący modlitwom prowadziła s. Maria Rita Szlachta. Następnie wszyscy wyszli na zewnątrz, a siostry z lampionami ustawiły się w szpaler, aby przywitać obraz. Zgromadzeni z niemałym wzruszeniem klękali przed cudownym wizerunkiem Maryi, na którym jako wyraz czci złożyli  swój pocałunek ks. bp Andrzej Przybylski oraz m. prow. Ezechiela Płudowska i s. wik. Urszula Rumin. Po uroczystym wprowadzeniu obrazu do kaplicy domowej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa. 

W swojej homilii pasterz zachęcał wszystkich zebranych do refleksji, by wraz ze św. Elżbietą pytali Maryję, dlaczego dzisiaj do nich przyszła, co takiego chce im powiedzieć i co pragnie wnieść w ich życie. Zaznaczył, że szczególną wskazówką w szukaniu odpowiedzi na te pytania jest miejsce, do którego Matka Boża przybyła – dom, którego charyzmatem jest szerzenie miłości Serca Jezusowego. 

Ksiądz Biskup nawiązując do Hymnu o miłości przypomniał, że to właśnie miłość jest zadaniem każdego chrześcijanina, bo bez niej wszystkie wysiłki, prace, a nawet wiara, nie przynoszą owoców. Ciekawa była również interpretacja fragmentu Ewangelii wg św. Jana o cudzie w Kanie Galilejskiej przewidziana na tę okazję (por. J, 2, 1-12). Ksiądz Biskup porównał stągwie do ludzkich serc.

 „Niegdyś służyły one do żydowskich oczyszczeń, a dziś symbolizują nasze serca, które  potrzebują oczyszczenia z grzechów. Trzeba pozwolić, aby wypełniły się wodą, a więc Duchem Świętym, który z kolei napełni je winem Bożej miłości. A wszystko to dokonuje się – tak w Kanie Galilejskiej, jak i w naszym życiu – za przyczyną Bogarodzicy” – mówił bp Przybylski. 

We wspólnej modlitwie w domowej kaplicy uczestniczyli również: ks. Sylwester Kubik, proboszcz Parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie; ks. Zbigniew Zalejski pochodzący z tej parafii; ks. kapelan Paweł Wolnicki i ks. dziekan Antoni Arkit, proboszcz Parafii pw. św. Lamberta w Radomsku.

Po Mszy św. przedstawiciele Sercańskiej Rodziny Świeckich poprowadzili modlitwę różańcową, a następnie o godz. 20.00 rozpoczęło się uwielbienie z Maryją, które przygotowały siostry z Krakowa. O godz. 21.00 o. paulin rozpoczął Apel Jasnogórski. Kaplicę wypełnił śpiew pieśni „Bogurodzica”,  a po modlitwie Ojciec opowiedział historię powstania kopii Cudownego Obrazu, która peregrynuje po diecezji. W bardzo ciekawy sposób wytłumaczył poszczególne elementy obrazu i ich znaczenie oraz przesłanie, jakie z nich płynie. Przez cały ten czas dom Sióstr Sercanek pozostawał otwarty dla wszystkich, którzy pragnęli nawiedzić obraz Matki Bożej i trwać na modlitwie. Wiele osób skorzystało z tej okazji. 

Czuwanie przed obrazem trwało całą noc, a o godz. 7.00 ks. dr Sebastian Kępa odprawił Mszę św. w intencji m. gen. Olgi Podsadniej i Zgromadzenia Sióstr Sercanek. Następnie siostry odśpiewały Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najśw. Maryi Panny. Wspólnota domowa mogła się cieszyć obecnością Maryi w znaku Jej cudownego wizerunku jeszcze do godziny 17.00. Następnie obraz został odprowadzony do specjalnego samochodu, i kontynuował swoją pielgrzymkę. 

Nawiedzenie kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej było szczególnym czasem łaski i okazją do oddania i zawierzenia raz jeszcze wszystkiego Sercu Maryi, Królowej Polski. W trwającym Roku Jubileuszowym przeżywanym pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei” Maryja przewodniczy tym którzy pragną kroczyć za Jej Synem i wlewa w ich serca nadzieję. Niech chwile spędzone przed Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki owocują licznymi łaskami w życiu wszystkich, którzy modlili się w tym szczególnym czasie w domu Sióstr Sercanek.