Wejdźmy z nadzieją do Serca Jezusa
„Chodźmy głębiej, przekroczmy próg nadziei, za którym jest niezwykłe mieszkanie – Serce Jezusowe” – to cenne przesłanie płynące z obchodów święta bł. Matki Klary Szczęsnej, które miały miejsce 7 lutego 2025 r. w kościele Sióstr Sercanek w Krakowie.
Nowenna ku czci Błogosławionej Sercanki oraz nabożeństwo upamiętniające jej przejście z ziemi do nieba były duchowym pielgrzymowaniem na spotkanie z Najświętszym Sercem Pana Jezusa w pierwszy piątek miesiąca. W niezwykły sposób wpisują się w to wędrowanie z bł. M. Klarą słowa Ewangelii odczytanej podczas liturgii: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię” (Mt 11, 28).
Uroczystej Eucharystii o godz. 6.45, sprawowanej przez sześciu kapłanów, przewodniczył ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ. W homilii podkreślił, że bł. Matka Klara pozwoliła się Bogu formować, dlatego – przemieniona Jego łaską – potrafiła ukazywać piękno Bożego oblicza całym swoim życiem.
„Bł. Matka Klara patrzyła w niebo, a jednocześnie dostrzegała potrzeby drugiego człowieka (…). Ta jej bliskość daje nam głębokie poczucie, że i my możemy najpierw spojrzeć w otwarte Serce Zbawiciela, a dopiero później z nadzieją patrzeć na życie oraz na trudności, które napotykamy” – przekonywał celebrans.
Po całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystych Nieszporach rozpoczęła się Msza św., której wraz z pięcioma kapłanami przewodniczył ks. prał. Stanisław Szczepaniec.
Odwołując się do słów, które pozostawiła bł. Matka Klara wskazał, że najważniejszym celem życia pierwszej sercanki było zamieszkanie w Sercu Boga.
„Połączenie Serca Jezusowego z moim sercem ma to do siebie, że te serca, pozostając odmiennymi, stanowią taką jedność, że jedno jest w drugim; że jedno kocha i przyjmuje drugie – wtedy dokonuje się ta jedność, o której mówi bł. M. Klara. Ta jedność prowadzi do duchowego doświadczenia zamieszkania w Bogu” – mówił w swoim rozważaniu Ksiądz Prałat.
Nawiązując do trwającego Roku Świętego 2025, ks. dr Stanisław Szczepaniec nakreślił rys historyczny jubileuszów 1875 i 1900, które przeżywała bł. Matka Klara i zachęcał, byśmy za jej przykładem z nadzieją wchodzili do Serca Jezusowego i z Niego czerpali moc do dawania świadectwa o Bożej miłości we współczesnym świecie.
W sercańskich uroczystościach wraz z czcicielami bł. Matki Klary Szczęsnej wzięły udział siostry z krakowskich wspólnot, a także siostry z Rzeszowa, z Warki i z Zalesia Górnego.