Budujmy jedność!
„W Nim stanowimy jedno” – ta dewiza Ojca Świętego Leona XIV niezwykle trafnie łączy się z przesłaniem, które pozostawił Kościołowi i Polsce św. Stanisław, biskup i męczennik.
Do tych słów nowo wybranego papieża nawiązał abp Philippe Curbelié, który 11 maja 2025 r. przewodniczył uroczystej Mszy św. ku czci św. Stanisława w Krakowie na Skałce.
Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja z relikwiami Świętych i Błogosławionych, a wśród nich założycieli Zgromadzenia Sióstr Sercanek – św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Klary Ludwiki Szczęsnej.
W Niedzielę Dobrego Pasterza podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary przypomniał, że wszyscy jesteśmy wezwani do uległości wobec Chrystusa, który prowadzi swój Kościół i do budowania jedności, jak to czynił św. Stanisław.
„Wierzymy, że jesteśmy owcami nieskończenie kochanymi przez jedynego Dobrego Pasterza. Tylko On zna nas prawdziwie. Tylko On wie, co jest dla nas naprawdę dobre” – podkreślił wysłannik Ojca Świętego.
Przypominając, jak ważną rolę odegrał w historii naszej Ojczyzny św. Stanisław i inni polscy święci, abp Philippe Curbelié przywołał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.:
„Wyłączenie Chrystusa z dziejów człowieka jest aktem wymierzonym przeciwko człowiekowi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski, przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię”.
Ksiądz Arcybiskup zachęcał do troski o Kościół i o dobro Ojczyzny poprzez świadectwo osobistego nawrócenia i życia spójnego z wartościami Ewangelii.
W uroczystości z udziałem Episkopatu Polski uczestniczyły delegacje wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz z duszpasterzami, zakony żeńskie i męskie, władze państwowe i samorządowe, a także przedstawiciele krakowskich uczelni, stowarzyszenia i bractwa, szkoły katolickie, asysty w strojach regionalnych oraz krakowianie i pielgrzymi. Wśród zgromadzonych na Skałce były także siostry sercanki z wszystkich krakowskich wspólnot.
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej