Pisma św. J. S. Pelczara

Św. Józef Sebastian pozostawił po sobie bogatą spuściznę pisarską. W swojej działalności literackiej i kaznodziejskiej z ogromną erudycją ukazywał praktyczne – duszpasterskie implikacje zdobytej wiedzy.
Jak sam wyznał:
Było gorącym moim pragnieniem służyć Bogu także piórem i podzielić się [...] tym, co jako kapłan i biskup poznałem i czego jako profesor w Przemyślu i Krakowie uczyłem, aby w ten sposób zużytkować wszystkie dary wzięte od Boga i nawet po śmierci być ludziom użyteczny.
Pośród prac wydanych drukiem w skład pism św. Józefa Sebastiana wchodzą dzieła teologiczne, historyczne, książki z dziedziny prawa kanonicznego, listy pasterskie, kazania, mowy okolicznościowe, mowy żałobne, akta normatywne, podręczniki, modlitewniki, i inne. Oprócz nich w formie rękopisów zachowały się zapisy kronikarskie, korespondencja, kazania, mowy, toasty i inne znajdujące się w Archiwum Głównym Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie. W wykazie rękopisów zachowano układ rzeczowy z dokładnym wyszczególnieniem rękopiśmiennych kazań i mów, natomiast w dziale korespondencja nie wymieniono poszczególnych listów, a tylko cały ich zbiór.
Życie duchowne bpa Józefa Sebastiana Pelczara (1842-1924) należy do najwybitniejszych dzieł duchowych polskiej literatury teologicznej przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze wydanie podręcznika duchowości pt. Życie duchowne czyli doskonałość chrześcijańska ukazało się w Przemyślu w 1873 roku, gdy ks. J. S. Pelczar był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Życie duchowne bpa Józefa Sebastiana Pelczara (1842-1924) należy do najwybitniejszych dzieł duchowych polskiej literatury teologicznej przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze wydanie podręcznika duchowości pt. Życie duchowne czyli doskonałość chrześcijańska ukazało się w Przemyślu w 1873 roku, gdy ks. J. S. Pelczar był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Jak wielkim skarbem jest religia katolicka i dlaczego ta religia ma dzisiaj tylu przeciwników?
Niech książka świętego biskupa Józefa Sebastiana pomoże nam zrozumieć, jak wielkim skarbem jest nasza wiara. Wiara, jak uczy nas święta teologia, jest łaską Bożą. Jest najcenniejszą rzeczą w naszym życiu. Najwspanialszym prezentem, który, zwłaszcza my, Polacy, poddani Maryi, Królowej naszej Częstochowskiej, otrzymaliśmy z Nieba. Wyznawajmy ją z odwagą - jak mówi Ojciec Święty do nowo kreowanych kardynałów - usque ad effusionem sanguinis - aż do przelania krwi. Może i od nas Bóg Prawdziwy, Trójjedyny, tego kiedyś zażąda.
Na rynku wydawniczym w 2007 r. nakładem Wydawnictwa Świętego Józefa Sebastiana Pelczara ukazało się czwarte wydanie dzieła św. Józefa Sebastiana Pelczara pt. Krótkie wskazówki jak w odmawianiu różańca modlitwę ustną łączyć z rozmyślaniem z dodatkiem godziny adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Nowe opracowanie stylistyczno-gramatyczne wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego czytelnika.
„Rozmyślania o życiu kapłańskim” napisane przez ks. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara przedstawiają klasycznie ujętą ascetykę kapłańską. Odwołują się do Pisma świętego i Tradycji, która podejmowała w przeszłości tematykę duchowości kapłanów. Ks. Pelczar przywołuje w tej materii myśli Jana Chryzostoma, Bernarda z Clairvaux, Tomasza z Akwinu, Franciszka Salezego, Alfonsa Liguori. Wskazuje środki służące do uświęcenia życia kapłana, akcentując życie modlitwy i rolę umartwienia.
Z oddanej do rąk Czytelnika publikacji, jak również z pozostałych dzieł św. Józefa Sebastiana Pelczara przebija główne przesłanie, iż oznaką doskonałości chrześcijańskiej nie są zjawiska wykraczające ponad poziom natury, lecz łącząca z Bogiem i upodabniająca do Jezusa Chrystusa miłość. W tym też kluczu warto czytać publikowane niniejszym notatki poświęcone mistyce chrześcijańskiej.
Zbiór wypowiedzi św. Józefa Sebastiana Pelczara, wybitnego biskupa, rektora UJ, wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II w 1991 roku, a kanonizowanego 18 maja 2003 r.. Publikowane tutaj teksty są w większości wydawane po raz pierwszy. Stanowią zatem bardzo cenne źródło do głębszego poznania tego wybitnego człowieka.
Wezwanie do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu polskiego to druga pozycja z serii Dzieła św. Józefa Sebastiana Pelczara opublikowana w 2006 r. przez Wydawnictwo św. Józefa Sebastiana Pelczara. Nowe, piąte wydanie książki ze współczesnym opracowaniem stylistyczno-gramatyczym tekstu zostało poprzedzone przedmową o. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego OSPPE.
Odczyt wypowiedziany w r. 1890 w Krakowie na dochód Towarzystwa Wzajemnej Pomocy uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a teraz znacznie rozszerzony, ogłaszam ponownie drukiem, chcąc na losach Francji wykazać, do czego prowadzi zaciekła nienawiść Kościoła katolickiego, a zarazem ostrzec naród polski, aby nie poszedł śladami rewolucji francuskiej, która wprawdzie niejedno złe usunęła, ale z drugiej strony pod hasłem wolności, braterstwa i publicznego dobra skrępowała wolność religijną i polityczną, uprawniła bezbożność, pomnożyła zbrodnie i wytoczyła strumienie krwi bratniej.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec