Z Wawelu na Skałkę – to droga, którą podążał św. Stanisław, biskup i męczennik, przez swoją pasterską posługę aż do męczeństwa. Tą drogą od wieków podążają jego czciciele, gromadząc się na uroczystej procesji ulicami Krakowa.
Zgodnie z tradycją obok relikwii głównego patrona Polski przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i organizacji religijnych ponieśli relikwie polskich świętych i błogosławionych, wśród których znalazły się relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczar i bł. Matki Klary Szczęsnej.
W niedzielne przedpołudnie, 10 maja 2026 r., uroczystej Mszy św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczył ks. kard. Grzegorz Ryś. W homilii podkreślił, że św. Stanisław jest patronem trudnej jedności Polaków. Zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby za przykładem św. Patrona otworzyli swoje serca na działanie Ducha Świętego, którego otrzymali w sakramencie bierzmowania.
Na zakończenie homilii Metropolita Krakowski poprosił biskupów, by wyciągnęli ręce nad zgromadzonymi wiernymi, nawiązując do gestu, który wykonał św. Jan Paweł II 9 czerwca 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Podczas wspólnej modlitwy biskupów ks. kard. Grzegorz Ryś odczytał słowa papieża Polaka:
„Weźmijcie Ducha Świętego (…). Ducha nie gaście. I Ducha Świętego nie zasmucajcie (…). Musicie być mocni, Drodzy Bracia i Siostry, musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara. Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć, jak to objawił św. Stanisław”.
W uroczystości z udziałem Episkopatu Polski uczestniczyły delegacje wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz z duszpasterzami, zakony żeńskie i męskie, władze państwowe i samorządowe, a także przedstawiciele krakowskich uczelni, stowarzyszenia i bractwa, szkoły katolickie, asysty w strojach regionalnych oraz wielu krakowian i pielgrzymów.
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, Siostry Sercanki