ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Na drodze do świętości

Od Szczepanowa do Krakowa, od gorliwej posługi pasterskiej do odważnie podjętego męczeństwa, z Wawelu na Skałkę – to obraz drogi którą przeszedł w swoim życiu św. Stanisław Biskup i Męczennik i na którą co roku w symboliczny sposób zaprasza wiernych Archidiecezji Krakowskiej. Tegoroczne obchody ku czci głównego patrona Polski miały miejsce 12 maja.

Zgodnie z wielowiekową tradycją w niedzielny poranek ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami św. Stanisława ze Szczepanowa, w której niesiono również relikwie wielu polskich świętych, a wśród nich relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. M. Klary Ludwiki Szczęsnej, którzy dali początek Zgromadzeniu Sióstr Sercanek.

„ Gaude Mater Polonia… – Raduj się Polsko, Ojczyzno, szlachetnym synem wsławiona; Króla wieczności wychwalaj za Jego dzieła wspaniałe” – słowa tej średniowiecznej pieśni wprowadziły wiernych Kościoła Krakowskiego we wspólną modlitwę ku czci św. Stanisława.

Uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny sprawowanej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce przewodniczył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Antonio Guido Filipazzi.

W homilii podkreślił, że dzięki Eucharystii to, co mogłoby się wydawać oddaleniem Jezusa od nas po Jego wniebowstąpieniu, w rzeczywistości rozpoczyna Jego „nadzwyczajną, powszechną i nieustanną obecność”. – Prośmy św. Stanisława, aby pomógł nam mieć głęboką i żywą wiarę, podobną do tej, która skłoniła go, by żyć i umrzeć dla Chrystusa, abyśmy mogli prawdziwie przyjąć obecność Jezusa w Eucharystii - zachęcał Ksiądz Nuncjusz.

W uroczystości z udziałem Episkopatu Polski wzięły udział delegacje wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz z duszpasterzami, zakony żeńskie i męskie, władze państwowe i samorządowe, a także przedstawiciele  krakowskich uczelni, stowarzyszenia i bractwa, szkoły katolickie, asysty w strojach regionalnych oraz wielu krakowian i pielgrzymów.

W tym roku obchody ku czci patrona Polski wpisały się w przeżywany obecnie w Archidiecezji Krakowskiej Kongres Eucharystyczny. 

We wspólnej modlitwie wzięło udział liczne grono sióstr sercanek z niemal wszystkich  wspólnot krakowskich.

fot. BP Archidiecezji Krakowskiej, siostry sercanki