Jeśli chcesz trafić do źródła, wróć do serca
„Zanim człowiek pozna Serce Jezusa, musi wniknąć w swoje serce” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego w Międzyzakonnym Formacyjnym Studium Teologicznym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie.
W uroczystości, która miała miejsce 29 października w siedzibie MFST przy ul. Starowiślnej 9, wzięły udział siostry sercanki wraz z siostrami z kilkunastu zgromadzeń zakonnych.
W homilii Metropolita Krakowski podkreślił wielką wartość dziewictwa przeżywanego dla Chrystusa. Przywołał także słowa zachęty św. Augustyna, skierowane do tych, którzy oddali się Bogu na wyłączną służbę.
„Wzmocnijcie się i trwajcie, wy, którzy dotrzymujecie Bogu ślubów dozgonnej czystości nie dla tego świata, ale ze względu na Królestwo Niebieskie”.
Po Mszy św. sprawowanej także przez księży profesorów wykładających na co dzień w instytucie ks. abp Marek wygłosił wykład inauguracyjny na temat nowej encykliki Ojca Świętego Franciszka „Dilexit nos”.
„Papież podpowiada nam, że to właśnie wchodzenie w głąb własnego serca, a więc stawanie w prawdzie o sobie, swoich motywacjach, pragnieniach, podprowadza nas do źródła naszego istnienia jakim jest Boża Miłość, Boże Serce” – zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.
Encyklika napisana w roku jubileuszu 350-lecia objawień Serca Jezusowego danych św. Małgorzacie Marii w Paray-le-Monial we Francji jest niezwykłym darem dla Kościoła i dotyka samego sedna problemów współczesnego świata.
„Najświętsze Serce Jezusa jest zasadą jednoczącą rzeczywistość. Stojąc przed Sercem Chrystusa, proszę Pana, aby jeszcze raz zlitował się nad tą zranioną ziemią, którą On chciał zamieszkać jako jeden z nas. Niech wyleje skarby swojego światła i miłości, aby nasz świat, który przeżywa wojny, nierówności społeczno-ekonomiczne, konsumpcjonizm i antyludzkie wykorzystywanie technologii, mógł odzyskać to, co najważniejsze i niezbędne: serce” – pisał papież.
Te słowa Ojca Świętego w szczególny sposób wybrzmiały podczas konferencji i w kontekście współczesnej rzeczywistości są zachętą do zawierzenia spraw Kościoła i świata, a także swoich osobistych intencji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
zobacz:
Pełny tekst encykliki DILEXIT NOS
fot. BP Archidiecezji Krakowskiej