ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Bóg mówi w ciszy serca

„Mów, Panie, bo służebnica Twoja słucha” – te słowa towarzyszyły siostrom juniorystkom podczas wiosennego spotkania formacyjnego, które odbyło się w Krakowie w dniach 2 – 5 maja 2024 r.

W spotkaniu uczestniczyło 12 sióstr, które na co dzień posługują w różnych częściach Polski, a także na Ukrainie i w Rzymie. Podczas zjazdu siostry dzieliły się swoim doświadczeniem modlitwy, gdzie w sposób szczególny można usłyszeć głos Boga.

3 maja – liturgiczna uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski, a także pierwszy piątek miesiąca – był dniem szczególnego zasłuchania się w słowo Boga. Konferencję w tym dniu wygłosił siostrom o. Andrzej Prugar OFMConv. Kaznodzieja mówił o tym jak przemawia Pan Bóg, w jaki sposób możemy Go usłyszeć i co przeszkadza w tym, by usłyszeć słowo, które daje życie. 

Po południu siostry juniorystki odwiedziły wspólnotę sióstr Domu Macierzystego, szczególnie siostry chore i cierpiące. Następnie udały się do Katedry na Wawelu, gdzie uczestniczyły w nabożeństwie majowym oraz Eucharystii przy konfesji św. Stanisława BM oraz nowennie przed uroczystością patrona Polski. Wieczorem przy wspólnej kolacji siostry podziękowały s. mistrz. M. Antonianie Chrząstek za 8-letnią opiekę nad junioratem oraz powitały nową Siostrę Mistrzynię – s. Ligię Bender.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Pierwszą sobotę maja wspólnota junioratu spędziła na wyjeździe, który był doświadczeniem Bożej Opatrzności i w wielu niespodziewanych sytuacjach siostry mogły dać się prowadzić Duchowi Świętemu. Piękna pogoda i cichy zakątek klasztoru SS. Norbertanek w Imbramowicach sprzyjał odpoczynkowi i radości siostrzanej wspólnoty. Spacer oraz zwiedzanie Pustelni bł. Salomei w Skale – Grodzisku był także okazją do posłuchania głosu natury i uwielbienia Boga Stwórcy. Natomiast wieczorem siostry włączyły się w prowadzenie modlitewnego czuwania pt. „Z Maryją uwielbiamy Boga”, które miało miejsce w kościele NSPJ przy ul. Garncarskiej w Krakowie. 

W ostatni dzień zjazdu siostry trwając na modlitwie, dziękowały za ten czas łaski oraz za dar powołania. Ostatnim punktem programu było krótkie spotkanie z Matką Generalną Olgą Podsadnią, błogosławieństwo i rozesłanie, aby siostry umocnione słowem Bożym i bogactwem wspólnoty mogły dawać świadectwo, że Bóg jest ich największym skarbem. 

W kaplicy Domu Rekolekcyjnego św. J.S Pelczara posługę kapłańską dla sióstr juniorystek sprawowali: o. Andrzej Prugar OFMConv i o. Przemysław Tomas OFMCap.

fot. siostry sercanki