ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Zasłuchana w słowo Boga

„Radość chrześcijanina jest jak promień słońca, który świeci przez łzy, jak esencja miłości przedestylowana przez ból, dlatego ma moc apostolską, niczym skrawek raju” – tymi słowami sł. Bożej Chiary Lubich o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv wprowadził zgromadzonych w kościele Sióstr Sercanek w Krakowie w celebrację liturgicznego święta bł. Matki Klary Szczęsnej.

O tej radości z całkowitego oddania się Bogu, o cierpieniu, które oczyszcza i o bezinteresownej miłości, nadającej życiu przedsmak nieba mówili: ks. kard Stanisław Dziwisz i ks. Krzysztof Ruciński podczas Mszy św. sprawowanych ku czci bł. Matki Klary 7 lutego 2024 r.

W środę o poranku na głos dzwonka w sercańskiej świątyni rozległ się śpiew pieśni: „Matko, naucz nas słuchać szeptu Boga, w sercu swoim wyczuwać Boży plan. Matko spraw, by w nas biło Serce Boga – dobre, ciche i pokorne”. Słowa tej pieśni niezwykle trafnie współbrzmiały z homilią ks. Krzysztofa.

Duszpasterz młodzieży diecezji płockiej podkreślił bowiem, że „Matka Klara słuchała słowa Bożego jak najpiękniejszej melodii”. Dodał również, że „błogosławiona sercanka uczy nas codziennego karmienia się Chrystusem ukrytym w Najśw. Sakramencie, adorowania Go i pokornego uznania, że to tylko On jest Bogiem”. Kaznodzieja zachęcił jednocześnie do „rozszerzania serca” przez miłość, aby nasze serca stawały się podobne do Serca Jezusowego. 

Podczas porannej Eucharystii do koncelebry dołączyli: ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski, o. dr. Zbigniew Wójcik OFMConv, ks. Patryk Senkowski i ks. Kamil Zakaszewski.

Wieczorna modlitwa ku czci bł. Matki Klary Szczęsnej rozpoczęła się litanią i uroczystymi Nieszporami. Wraz z Księdzem Kardynałem Eucharystię o godz. 18.30 sprawowali: ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJP II w Krakowie; o. prof. Przemysław Michowicz OFMConv; o. dr Robert Cielicki OFM Cap; o. dr Piotr Cuber OFMConv, gwardian klasztoru św. Franciszka w Krakowie; ks. Paweł Lisoń i o. kapelan dr Zbigniew Wójcik OFMConv.

W homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że „u podstaw każdego charyzmatu, jest bezinteresowna miłość, którą w szczególny sposób odznaczała się bł. Matka Klara Szczęsna. Celebrans przypominając historię życia pierwszej sercanki zapewnił z wiarą, że „bł. Matka Klara nadal cieszy się z wysoka Bożym dziełem, jakim okazało się Zgromadzenie, które obecnie ubogaca ewangelizacyjną misję Kościoła w wielu krajach”. Celebrans zaznaczył również, że duchowa matka sercańskiej rodziny zakonnej „przez całe życie radykalnie opowiadała się po stronie miłości” i wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem uczyła pierwsze siostry łączyć kontemplację z czynem, stawiając Boga w centrum swojego życia. 

Podczas Mszy św. Ksiądz Kardynał modlił się szczególnie o dar kanonizacji bł. Matki Klary oraz o nowe i święte powołania do Zgromadzenia. 

W obchodach ku czci bł. Matki Klary Szczęsnej uczestniczyły siostry sercanki z krakowskich wspólnot, a także czciciele Błogosławionej oraz osoby zaprzyjaźnione ze Zgromadzeniem. 

Świąteczną oprawę liturgii ubogaciła asysta braci kleryków z Wyższego seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a także śpiew sercańskiego chóru pod dyrekcją s. Ligii Bender. 

Po Mszy św. kapłani, siostry i wierni świeccy uczcili relikwie bł. Matki Klary. Tego dnia w sercańskiej świątyni rozprowadzana była również najnowsza publikacja o Współzałożycielce Zgromadzenia Sióstr Sercanek zatytułowana: Licha sługa – listy Matki Klary oraz inne książki przedstawiające jej życiorys i bogactwo duchowości, które pozostawiła sercańskiej rodzinie zakonnej i całemu Kościołowi.