ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

19 stycznia 2024 r. siostry ze wspólnoty w Maggotty na Jamajce świętowały uroczystość Założyciela Zgromadzenia i Patrona wspólnoty. Poniżej zamieszczamy wspomnienie z uroczystości.

„Patronem naszej wspólnoty w Maggotty jest św. Józef Sebastian Pelczar. Z tej okazji w dniu uroczystości w naszej kaplicy zakonnej Mszę św. sprawował ks. bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy z diecezji kieleckiej, przebywający w tym czasie na Jamajce.

Ksiądz biskup modlił się w intencji całego naszego Zgromadzenia, a wraz z nim koncelebrowali: ks. Tomasz Szczepanik z Kielc oraz misjonarze: ks. Marek Bzinkowski, proboszcz Parafii w Maggotty w diecezji Mandeville; ks. Wojciech Szpylma, proboszcz parafii w Reading w diecezji Montego Bay i ks. Piotr Sierzchuła, proboszcz parafii w Savanna la Mar.

We Mszy św. uczestniczyli również: kleryk Bartłomiej Klęczyński wraz z dwoma Nikaraguankami – Maurą Gutierrez i Adą Pinede, które należą do Ad Gentes, a pracują w Kingston, wolontariuszka Marta Socha pracująca w Maggotty oraz sercańska wspólnota: s. przeł. Scholastyka Hajduk, s. Emila Malczak i s. Rita Kurdziel.

Na początku Mszy św. ks. bp Andrzej Kaleta przedstawił życiorys naszego św. Ojca Założyciela. Dodał również: „To wielki święty... czytałem jego książki”.

Ksiądz Wojciech Szpylma, pochodzący z diecezji przemyskiej, rozpoczął homilię od słów: „Mój wielki, święty Biskup. Nie każdy może poszczycić się swoim biskupem, który został wyniesiony do chwały ołtarzy”. Kaznodzieja wspomniał również że w jego czasach seminaryjnych, każdy kleryk otrzymywał książkę św. J.S. Pelczara pt. Rozmyślania dla kapłanów.

Ksiądz Tomasz Szczepański z Seminarium Duchownego w Kielcach podzielił się natomiast miłą wiadomością, że św. Józef Sebastian Pelczar jest patronem ich rocznika, dlatego każdego dnia jego koledzy - księża modlą się do naszego Założyciela.

Podczas liturgii kleryk Bartłomiej zaśpiewał psalm i rozpoczynał kolędy, a siostry odczytały przeznaczone na ten dzień czytanie i modlitwę wiernych. Nasza wspólna modlitwa zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Ojca Józefa Sebastiana, którego udzielił nam Ksiądz Biskup.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli do sali na obiad. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć.

Bogu niech będą dzięki za te wspólnie przeżyte chwile pod opieką św. Józefa Sebastiana Pelczara w tym szczególnym roku, kiedy wspominamy 100. rocznicę jego śmierci”.