Dobra Nowina naszą nadzieją
„Otośmy przyszli do tego żłóbka sakramentalnego uczcić Słowo, które stało się Ciałem i mieszka między nami pełne łaski i prawdy” – mówił św. Józef Sebastian Pelczar w jednym ze swoich kazań o tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Te słowa w niezwykły sposób wpisują się w obchody Niedzieli Słowa Bożego obchodzonej w Kościele 26 stycznia 2025 r. Tego dnia siostry sercanki na zaproszenie braci z krakowskiej wspólnoty Zakonu Bonifratrów podczas Mszy św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej podzieliły się bogactwem nauczania św. Biskupa Pelczara o łączności tajemnicy Bożego Narodzenia z misterium Eucharystii.
„Patrzcie, jakie jest podobieństwo między stajenką, a tabernakulum! Tam i tu ten sam Pan Jezus. Tam spowity pieluszkami, tu postaciami sakramentu. Tam kwili, tu milczy. Tam pozostaje pod strażą Matki Dziewicy, która za sprawą Ducha Świętego przyodziała Go ciałem ludzkim i jednym słowem: Niech mi się stanie, sprowadziła na ziemię; tu pod strażą Matki Kościoła, który słowem Bożej wszechmocy sprowadza Go na ołtarze” – przypomniały siostry słowa ks. Józefa Sebastiana wygłoszone przed laty w katedrze wawelskiej (Kazanie na uroczystość Bożego Narodzenia 1885).
Podczas Eucharystii sprawowanej przez br. Alberta Ch. Dorociaka OH siostry podjęły posługę liturgiczną i wraz z sercańskim chórem pod kierunkiem s. Ligii Bender zatroszczyły się o oprawę muzyczną Mszy św. We wspólnej modlitwie wraz z wiernymi i siostrami uczestniczyli przełożeni Zakonu Bonifratrów przebywający w tych dniach w Krakowie: br. generał Pascal Ahodegnon i br. prowincjał Franciszek Salezy Chmiel.
Tego dnia członkinie sercańskiego chóru odwiedziły także przytulisko dla bezdomnych prowadzone przez braci albertynów w Krakowie. Idąc na natchnieniem płynącym ze słów odczytywanej w tym dniu Ewangelii: „Pan namaścił mnie i posłał, aby ubogim niósł Dobrą Nowinę” (por. Łk 4, 18), poprzez śpiew kolęd i dobre słowo dzieliły się z mieszkańcami ośrodka orędziem pokoju i nadziei.
Dzięki życzliwości br. Krzysztofa Wiktora Deca i br. Hieronima Moroza siostry zwiedziły również Muzeum im. św. Brata Alberta. Wysłuchały także krótkiej prelekcji na temat życia i działalności patriotycznej, malarskiej i dobroczynnej Adama Chmielowskiego.