Niech pozostanie dla nas płomieniem nadziei na lepszą przyszłość
W centrum naszego życia winna znajdować się Eucharystia. Prawdę tę potwierdza całe życie bł. Matki Klary (…). Jej świetlane świadectwo jest dla nas wezwaniem, by poświęcić własne życie adoracji Boga i służbie braciom – podkreślił ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka 27 września 2024 r. podczas Mszy św. sprawowanej w 9. rocznicę beatyfikacji bł. Współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Sercanek w kościele NSPJ w Krakowie.
Uroczyste dziękczynienie za dar świętego życia pierwszej sercanki rozpoczęło się nabożeństwem ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa, któremu przewodniczył o. dr Radosław Kramarski OFMConv, kapelan Zgromadzenia. Śpiew pieśni „Bożemu Sercu cześć i chwała” rozpoczynający liturgię, był zaproszeniem do wspólnego uwielbienia Boga za łaskę wyniesienia do chwały ołtarzy bł. Klary Szczęsnej.
Celebrans zaznaczył, że kolejna rocznica beatyfikacji Matki Klary jest okazją do gorącej modlitwy o jej kanonizację oraz o nowe powołania do służby Bożej, ponieważ „charyzmat sercański jest nadal potrzebny Kościołowi w Polsce i światu, a Zgromadzenie Służebnic Najśw. Serca Jezusowego jest prawdziwą i pewną szkołą świętości”. Przypomniał również, że włączenie Klary Szczęsnej do grona błogosławionych dokonało się w Roku Życia Konsekrowanego, w 250. rocznicę ustanowienia na ziemiach polskich święta Najśw. Serca Pana Jezusa.
Nawiązując do słowa Bożego Ksiądz Profesor przypomniał, że warto wciąż i na nowo zadawać sobie pytanie: „Kim dla mnie jest Jezus?”, by w ten sposób pogłębiać swoją wiarę i troszczyć się o budowanie osobistej więzi z Chrystusem. Na zakończenie homilii zachęcił do naśladowania cnót pierwszej sercanki oraz do osobistej modlitwy przy jej relikwiach.
„Bł. Matka Klara wciąż powtarza każdemu z nas: świętość nie polega na tym, by czynić wiele rzeczy lub by czynić rzeczy wielkie. Świętym jest ten, kto dla Pana codziennie poświęca się bez reszty w swoim zwyczajnym życiu. Niech ona pozostanie dla nas płomieniem nadziei na lepszą przyszłość i na drogę do świętości”.
We wspólnej modlitwie ubogaconej śpiewem sercańskiego chóru wraz z siostrami z krakowskich wspólnot uczestniczyli licznie zgromadzeni czciciele bł. Matki Klary Szczęsnej.