ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Męstwo środkiem do przezwyciężania siebie

O męstwie w wyznawaniu wiary, a także o przekraczaniu siebie w imię wartości chrześcijańskich i trosce o własne uświęcenie w kontekście życia św. Józefa Sebastiana Pelczara mówili prelegenci podczas konferencji naukowej, która miała miejsce 6 czerwca 2024 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 

Na początku sesji okolicznościowe słowo do zgromadzonych w Auli św. Jana Pawła II skierowali: ks. dr hab. Witold Ostafiński, kapelan Uniwersyteckiej Rady Rycerzy Kolumba; ks. dr hab. Antoni Świerczek, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; Szymon Czyszek, Przedstawiciel delegata Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce oraz m. Olga Podsadnia, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Sercanek.

Wśród prelegentów znaleźli się profesorzy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. dr hab. Marcin Godawa; ks. dr hab. Jan Klimek; ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak i dr Karol Petryszak; ks. Piotr Misztal z Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie ; ks. dr Bogusław Kastelik z WSD w Krakowie; ks. dr Tomasz Picur z Instytutu Teologicznego w Przemyślu; ks. Sebastian Kosecki z Częstochowy; prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz z UKSW w Warszawie oraz mgr inż. Piotr Olechowski z Wydziału Prawa UJ i lek. med. Roman Drążek Wielki Rycerz RRK UPJPII (nr 18067).

Każdy z wyżej wymienionych wykładowców oparł swoje przemówienie na nauczaniu św. Józefa Sebastiana Pelczara dotyczącym szeroko rozumianej cnoty męstwa. 

W spotkaniu uczestniczyły siostry sercanki z Krakowa, Rzeszowa i Częstochowy wraz z m. gen. Olgą Podsadnią i zarządem Zgromadzenia oraz m. prow. Konradą Dębicką i m. prow. Ezechielą Płudowską. W sesji wzięli także udział księża profesorzy i bracia klerycy z WSD w Krakowie, członkowie Rady Rycerzy Kolumba oraz czciciele św. J.S. Pelczara.

Materiały video z konferencji naukowej będzie dostępne już wkrótce w Telewizji UPJP2TV.