ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Bogactwo różnorodności
W dniach 28-30 grudnia 2023 r. w Bolszowcach na Ukrainie odbyło się spotkanie formacyjno-rekreacyjne sióstr sercanek ze wszystkich wspólnot należących do Delegatury Niepokalanego Poczęcia NMP.

Poniżej zamieszczamy wspomnienie z tego wydarzenia.

„Już po raz czwarty zjeżdżamy się w tym świątecznym czasie, aby umocnić ducha, złożyć sobie życzenia i ucieszyć się sobą nawzajem. Niektóre placówki są dosyć oddalone od siebie, więc widzimy się rzadko, dlatego święta Bożego Narodzenia są dobrą okazją do spotkań.  

W święto Młodzianków Męczenników rozpoczęłyśmy nasze spotkanie Mszą św. połączoną ze śpiewanymi Nieszporami, której przewodniczył o. Stanisław Nuckowski OFMConv, nasz duchowy przewodnik podczas tych dni.

Na kolacji w bardzo radosnej i ciepłej atmosferze złożyłyśmy sobie życzenia i podzieliłyśmy się opłatkiem. Dzień zakończyłyśmy wspólną adoracją Najśw. Sakramentu i krótkim wprowadzeniem do medytacji na następny dzień. Głoszone słowo było oparte na Psalmie 1. Starałyśmy się odpowiedzieć na pytanie: Jak żyć, żeby dobrze żyć? Ojciec zwrócił uwagę na to, że w duchowym rozwoju bardzo ważne jest, by się nie zatrzymywać, ponieważ przyczyną kryzysów często bywa brak rozwoju, stagnacja, poczucie, że „ja już wszystko osiągnęłam”, „jużem dość pracowała”.

W kolejnym dniu po porannych modlitwach i śniadaniu wysłuchałyśmy konferencji o. Stanisława, dotyczącej tego, co jest ważne we wspólnocie. Oto tym, co czyni z nas wspólnotę jest małość. Człowiek, który jest mały – jest pokorny, człowiek, który wybiera małość – nie szuka rzeczy wielkich i jest wolny w swoim sercu, ufa Bogu, jak Maryja. Wielkimi sprawami zajmuje się wyłącznie Pan Bóg, do nas należy być małymi, wiernymi w małym, czyniąc drobne posługi, jak zmywanie naczyń czy koszenie trawy – podkreślił o. Stanisław.

Po konferencji spotkałyśmy się w naszym sercańskim gronie wraz z s. Delegatką Edytą Duschak dla omówienia bieżących spraw, a także by podzielić się życiem codziennym naszych wspólnot. Najpierw miałyśmy wielką radość z połączenia on line z naszą Matką Generalną Olgą Podsadnią. Cieszyłyśmy się, kolędując i składając sobie życzenia.

W tym tak bogatym dniu, poświęconym na nasz duchowy rozwój i umocnienie, wspólnie trwałyśmy na adoracji i modlitwie brewiarzowej, a także mogłyśmy skorzystać ze spowiedzi. Ponadto nie brakowało nam też czasu na rekreację, podczas której m.in. obejrzałyśmy piękny film.

Pamiętamy, że trwa wojna w naszej Ojczyźnie, dlatego ani na moment nie zapominamy, modląc się i błagając Boga o miłosierdzie i zakończenie działań zbrojnych. Warto też wspomnieć, że dzień dzisiejszy (29 grudnia) zaczął się bardzo tragicznie, gdyż odbył się jeden z największych ataków rakietowych na nasze miasta od początku wojny. Bardzo ucierpiał też Lwów. Akurat tak się składa, że na Ukrainie rozpoczęła się dziewięciomiesięczna nowenna do św. Michała Archanioła, który w tym roku szczególnie nam patronuje. Episkopat Ukrainy ogłosił rok 2024 Rokiem Michała Archanioła. Jak widzimy trwa też walka duchowa, w której wierzymy i jesteśmy mocno przekonane, że ten „smok, wąż starodawny” zostanie pokonany i zniszczony.

Jesteśmy wdzięczne Panu Bogu, a także ojcom franciszkanom i naszej Siostrze Delegatce za możliwość spotkania i odpoczynku oraz za dogodne warunki, jak również naszym obrońcom... że mogłyśmy spokojnie i bezpiecznie przeżyć ten czas. Za wszystko – Chwała Najświętszemu Sercu Jezusowemu!”.

s. Laura Stasiv