ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Liturgiczna uroczystość Założyciela Zgromadzenia Sióstr Sercanek w Krakowie

Chwała Sercu Jezusa za świętość życia Józefa Sebastiana! Sercem pełnym wdzięczności przyjmujmy jego słowa – to wezwanie z pieśni o św. Biskupie Pelczarze wyśpiewane w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa  przy ul. Garncarskiej w Krakowie 19 stycznia 2024 r. oddaje istotę jubileuszowych uroczystości, które odbywają się w roku 100-lecia śmierci św. Józefa Sebastiana.

W tym szczególnym czasie łaski chcemy oddać chwałę Bożemu Sercu, a także na nowo zaczerpnąć z bogatego nauczania św. Założyciela Zgromadzania Sióstr Sercanek.

W liturgiczną uroczystość św. J.S. Pelczara Mszy św. o godz. 7.00 przewodniczył ks. dr Jacek Zdrzałek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Redemptorystów w Krakowie.

W homilii, odwołując się do ewangelicznej perykopy o winnym krzewie i latoroślach (por. J, 15), celebrans zachęcał do ufnego trwania w miłości Chrystusa i budowania z Nim relacji przyjaźni. Przypomniał również, że przesłanie św. Biskupa Józefa Sebastiana pozostaje wciąż niezwykle aktualne, ponieważ o jego autentyczności mówią dzieła miłosierdzia, które po sobie pozostawił.

Św. Józef Sebastian Pelczar miał wielkie nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa, ponieważ odkrył, że największym szczęściem człowieka jest być kochanym przez Jezusa. On zrozumiał, że świat potrzebuje miłości, dlatego dzisiaj możemy wymienić tysiące czynów miłości i miłosierdzia, których dokonał, kształtując swoje własne serce na wzór Serca Jezusa – podkreślił Ksiądz Rektor.

Podczas porannej Mszy św. do koncelebry dołączyli: ks. prof. dr hab. Antoni Świerczek, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski, o. dr Piotr Cuber OFMConv, gwardian Klasztoru św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, ks. kan. Andrzej Grodecki, proboszcz Parafii Najśw. Maryi Panny Królowej w Będkowicach i o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv, kapelan Zgromadzenia.

Tego dnia w krakowskiej świątyni trwała całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu, a przed uroczystymi Nieszporami siostry wraz z wiernymi modliły się Litanią ku czci św. Józefa Sebastiana.

Mszy św. o godz. 18.30 przewodniczył wygłosił ks. bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, wielki czciciel św. Biskupa Pelczara i wybitny znawca jego nauczania oraz szerokiej działalności w duchu miłości Boga, Kościoła i Ojczyzny.

Wśród świętych patronów, których prosimy o wstawiennictwo, autentycznym światłem rozbłyska św. Józef Sebastian Pelczar – ten podkarpacki i krakowski człowiek Kościoła, który wyszedł ze zdrowej religijnie wspólnoty, a potem w Przemyślu, w Krakowie, w Rzymie i na dziesiątkach innych miejsc, w których posługiwał, prosił Boga o dobre natchnienia i o ten dar determinacji, by się nigdy nie wycofać z budowania na mocnym fundamencie wiary – mówił w homilii Ksiądz Biskup. Tego życzę nam wszystkim. Niech to będzie także nasz wkład w budowanie nowej cywilizacji miłości, o którą tak zabiegał nasz święty patron – zakończył.

Wraz z księdzem Biskupem Eucharystię sprawowali: ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka, ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek, o. Jerzy Pająk OFMCap, o. prof. dr hab. Przemysław Michowicz OFMConv, ks. Paweł Lisoń i o dr Zbigniew Wójcik OFMConv.

 W uroczystości wzięły udział siostry sercanki z Krakowa, Rzeszowa i Słomnik, a także członkowie rodziny i czciciele św. Józefa Sebastiana Pelczara, a wśród nich przedstawiciele Rady Rycerzy Kolumba UPJPII, Instytutu Religijno-Patriotycznego św. Józefa Sebastiana Pelczara „Iskra Bożego Serca i Maryi” oraz Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis.

Podczas uroczystych celebracji posługę podjęli bracia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie oraz sercański chór pod dyrekcją s. Ligii Bender.

Liturgiczna uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara otworzyła jubileuszowe obchody 100. rocznicy śmierci Założyciela Zgromadzenia Sióstr Sercanek, która przypadnie 28 marca 2024 r.

Siostry zapraszają również na jubileuszowe wydarzenia, które będą miały miejsce 10 marca w katedrze na Wawelu i 14 kwietnia w katedrze przemyskiej. Szczegółowe informacje będą zamieszanie bliżej podanych terminów.